Eli ongelma on se, että kun koneen käynnistää, niin tietokoneen "sisäinen kaiutin" alkaa huutamaan. Jotain näppäimiä painelemalla ääni lakkaa, ja windows alkaa latautua. Kun sitten kirjautuu sisään, niin vähän väliä "Etsi" ikkuna ponnahtaa ruutuun itsekseen? Mikähän voisi olla vikana? Antivir ei ainakaan löytänyt viruksia.
Kokeileppas vaikka Microsoftin sivuilta LiveOneCare ajaa läpi, se tsekkaa ja tekee kaiken mahdollisen. Jos ongelmat ei katoa, kokeile järjestelmän palauttamista aiempaan ajankohtaan ennen ongelmia.
Hei, Jos koneen kauitin pitää ääntä kun käynnistät, sen ei pitäisi olla softa vika. Silloin on jossain muualla vikaa. Tuleeko näyttöön mitään viestiä? Aja windowsissa spybot läpi, poistaa tehokkaasti spywaret.
Emolevyn valmistajan sivuilta "beeb codes" piippausten määrä kertoo missä vika.Rautavikaa tuo tarkoittaa.