Kysymys koskien 6.1-ääniä

Viestiketju Yleistä keskustelua digitaalisesta musiikista -osiossa. Ketjun avasi hentriz 23.11.2008.

  1. hentriz

    hentriz Guest

    Elikkä saisin tuollaisen kaiutin setin aika halvallakin ja vaikuttaa hinta/laatusuhteeltaan erinomaiselta.
    Mietityttää nyt vain, että jos esimerkiksi elokuvassa on 5.1-äänet, niin eikö se jotenkin sitä ääntä tuota myös keskitaka-kajariin, siis siihen yhteen "ylimääräiseen" kajariin.
    Eli ainakin 5.1 äänten kanssa 6.1 toimii.

    Mutta entäs 7.1-äänen kanssa? Onko suositeltavaa käyttää esimerkiksi leffoissa 5.1 ääntä kuin 7.1 ääntä? Muutenkin onko järkevämpää jotenkin jättää 6.1-kajarisetissä se takakeskikajari pois käytöstä?

    Kiitos vastanneille, jos joku ymmärsä hassusti selitetyn tekstin :)
     
  2.  
  3. Recordist

    Recordist Member

    Liittynyt:
    20.05.2007
    Viestejä:
    18
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    6.1 tai 7.1 on lähinnä nykystandardia leffojen äänisuunnitttelussa elokuvateattereihin. Useimmissa DVD-levyissä, mitä kaupassa kattelee, on DTS 5.1 tai Dolby Digital 5.1. Kyllähän se "rear speaker" 6.1-järjestelmässä muovaa äänimaiseman, ainakin isommissa huoneissa, täydellisemmäksi, tämä tietysti oma mielipide.

    Jos on mahdollisuus ostaa 6.1, niin miksipä ei, mutta kotiasetelmassa (pienissä huoneissa) en lähtis ostaan 5.1 tilalle 6.1-järjestelmää, varsinkin, jos on olemassaoleva 5.1 järjestelmä.

    Eli, tiivistettynä, 5.1 äänten kanssa periaatteessa 6.1 toimii (riippuu kytkennöistä), mutta siitä ei ole suurtakaan hyötyä. 7.1 ääntä en harkitsisi kotikäyttöön missään tapauksessa, jollei huone ole pienen leffateatterin kokoinen.

     
  4. hentriz

    hentriz Guest

    Ok, kiitos neuvosta. Tällä hetkellä ei ole edes 5.1-settiä, eli toi 6.1 menee ostoon :)
     

Jaa tämä sivu