1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

37 tuuman televisio ostoslistalla!

Viestiketju Televisiot -osiossa. Ketjun avasi Tiwe 16.11.2008.

  1. Tiwe

    Tiwe Member

    Liittynyt:
    20.10.2007
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jep, eli olis tarkotus ostaa 37" televisio. Television käyttätarkoituksena olisi TV:n katselu, Xbox 360:n peluu ja Blu-ray elokuvien katselu. Kannattaako ostaa full HD, vaiko HDready, kun katseluetäisyys on noin 2,5 metriä. Budjetti olisi noin 600-900 euroa mieluummin lähempänä 600 euroa...

    Ja vielä, että onko näillä ehdoilla sittenkin järkevämpää ostaa 32 tuuman televisio? Mitäs malleja suosittelette?
     
  2.  
  3. Tiwe

    Tiwe Member

    Liittynyt:
    20.10.2007
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eikö kellään ole mitään neuvottavaa, omia mielipiteitä asiasta tai suosituksia television valintaan?
     
  4. dr.sykerö

    dr.sykerö Regular member

    Liittynyt:
    05.03.2004
    Viestejä:
    250
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    37" on vähän hankala koko, sillä sitä on aika vähän markkinoilla. Oikeastaan LG, Toshiba ja philips on ainoita, jotka tekee tuota kokoa. Nelikymppisiä sitten taas on enemmän.

    37LG5000 saat 670e:lla ja Philipsin 37PFL5603 D:n sijoittamalla satasen enemmän. Toisaalta 800e:lla saa Sonyn 40L4000 ja Philipsin 42" 5603sen.

    Olen itsekin ostokannalla ja miettinyt noita vaihtoehtoja, mutta jos olisin keksinyt mikä on paras, olisin käynyt jo kaupassa. Full-HD on nyt päivänselvä valinta, jos 360nen Xbox löytyy. Dvdplazalta löytyy sitten ehkä vähän laadukkaampaa(?) keskustelua aiheista..

    Googlettamalla löytyy arvosteluja noista kaikista.
    Kerrohan tännekin jos löydät jotain mullistavaa...
     
  5. Jone_91

    Jone_91 Member

    Liittynyt:
    14.09.2008
    Viestejä:
    30
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eikös ollut jokin testi, jossa Full Hd ja Hd ready paneelien tarkkuutta verrattiin ja tulokseen päästiin, että jos katselu etäisyys alle 2m full hd:n tarkempi kuva tulee ilmi. Taisi olla 32" töllöjä.

    Eli 37", x360 ja 2.5m, ehdottomasti full hd, jos vaan lompakko salliin. Ja muistutan, että pelkkä Full hd ja hd ready ei sano kaikkea tv:n kuvan laadusta.
     
  6. mchdd

    mchdd Member

    Liittynyt:
    19.11.2006
    Viestejä:
    76
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Itselläni Finluxin 37FLHD760TC Laitteen hommasin Mustasta
    pörssistä ,ja hyvin näyttää ainaskin Blu-ray leffoja näyttävän.
    hintakin oli kohdallaan.
     
  7. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,231
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    37 on kyllä vähän harvinaisempi koko, mutta kyllä niitä löytyy kun jaksaa etsiä.

    Verkkokaupan sivua kun selaa ja laittaa hakukriteeriksi LCD 37" ni onhan noita valmistajia enemmänkin kuin kolme.

    Itse suunnittelen myös 37 ostoa ja Samsung vaikuttaisi oikein mainiolta tässä vaiheessa.

    Edit. Gigantista kun kyselin Sonyn 37 malleja, niin kehuivat ettei niitä löydy Sonyn euroopan markkinoilta. Tiedä sitten mikä tuo tuossa on http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=16138 :)
     
    Viimeksi muokattu: 05.12.2008
  8. P_p_ntori

    P_p_ntori Member

    Liittynyt:
    14.02.2003
    Viestejä:
    88
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Verkkokaupalla on tietääkseni oma maahantuonti, niin siksi heiltä löytyy useita tuotteita mitä et muualta suomesta löydä.

    Itselläni on ollut vuoden päivät tuo Samsungin vanhemman malliston 37" töllö m86, joka on kyllä ollut rahansa arvoinen poislukien tv:n sisäinen digiboxi. Uudempaa a-mallistoa en ole juuri katsastellut, mutta kyllä samsung on aina paneeleja osannut tehdä.
     
  9. dr.sykerö

    dr.sykerö Regular member

    Liittynyt:
    05.03.2004
    Viestejä:
    250
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jepp..onhan noita.
    Sampat ja Sonyt taitaa vaan mennä aika reilusti yli tuon 900€ hintakaton..esim. tuo pkaksp:n sony on 'vain' HD-redy.
    Yksi ihan mielenkiintoinen uutuus on 37LG7000, mikä pärjäsi ihan mukavasti uusimman TM:n vertailussakin (tosin 32" mallina). Hintaa on vähän yli 900, mutta kyllähän sekin sieltä kohta tippuu jos jaksaa odotella.. ;)
    Uusin saksalainen testi nosti sonyn testivoittajaksi. Taitaa vaan sekin olla vähän korkeammassa hintaluokassa.
    http://www.testberichte.de/preisvergleich/level4_test_stiftung_warentest__134422.html

    edit:vaan eihän tuo sonykaan ollut full-hd, jos sitä haettiin...
     
    Viimeksi muokattu: 05.12.2008

Jaa tämä sivu