1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Kone multimedian työstämiseen

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi lypy 11.11.2008.

  1. lypy

    lypy Member

    Liittynyt:
    13.12.2007
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Terve

    Sain täältä viimeksi hyvät vinkit kun itselleni pelikonetta kasailin. Kiitos niistä!

    Nyt tarvitsisin neuvoja isälleni, joka haluaa päivittää vanhaa konetta "multimedian työstämiseen ja käsittelyyn". Lähinnä tarkoitti sillä kotivideoiden editointia ja muuta median työstämistä.

    Haluaisi siihen kuitenkin tehoja niin paljon, ettei tarvitse heti olla ensi vuonna taas päivittämässä... Eli uutta emolevyä, prosua, näytönohjainta ja keskusmuistia tarvitsisi ainakin hankkia. Kotelo, poweri, kovalevyt ja näyttö löytyy.

    Budjetiksi ilmoitti 500-600 euroa, mutta voi hieman lipsua ylikin.

    Osaisiko joku kommentoida osista?
     
  2.  
  3. Sanzu

    Sanzu Regular member

    Liittynyt:
    31.10.2006
    Viestejä:
    814
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Q9550, P45 lankku ja niin paljon muistia kun budejtti antaa periksi. Näyttikseksi Atin 4850 tai 4870, budjetin mukaan tämäkin.
    Millaista koppa ja poweri yhdistelmää sieltä kaapista löytyy? Huono pakettikoneen poweri ei välttämättä pyöritä nykyisiä kokoonpanoja.

    Mielelläänhän täällä kaikkia autetaan :).
     
    Viimeksi muokattu: 12.11.2008

Jaa tämä sivu