Lattakaapeli probleem!

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Dimsum84 03.11.2008.

  1. Dimsum84

    Dimsum84 Guest

    Moro! Mulla on emolevys vain 1 paikka tälle lattakaapelille mistä menis johto cd/dvd asemaan, että kiintolevylle. Liitin on sininen väriltään. Voinko liittää siihen useampaa laitetta? esim noi kaksi edellä mainittua samaan liitokseen..? Kone on HP dx5150 MT
     
  2.  
  3. Aeonus

    Aeonus Regular member

    Liittynyt:
    17.03.2008
    Viestejä:
    399
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  4. Dimsum84

    Dimsum84 Guest

    Joo kiitti! Sitä vähän itekki funtsin et pystyy, mut minkä takia se liitin emolevys on sininen? Kiva kuulla et silleen pystyy ku hommaa vaan kaapelin mis on keskel liitin ja päässä, niin saa molemmat laitteet kytkettyä kiinni..
     
  5. Aeonus

    Aeonus Regular member

    Liittynyt:
    17.03.2008
    Viestejä:
    399
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En tiedä miksi on sininen, itsellänikin taitaa olla. Jossain vanhemmassa emolevyssäni on kai kaksi tuollaista liitintä, toinen musta ja toinen sininen. Tarkoittaa jotakin kumpi on kumpi kanava tms, mutta jos niitä liittimiä on vain yksi, sillä värillä ei liene mitään merkitystä.
    Onhan se piristävän näköinen.
     
  6. Dimsum84

    Dimsum84 Guest

    jees jees.. Hommasin tossa muuten tän koneen ku siitä oli virtalähde paskana, niin siinä itse virtalähtees oli SATA kiintolevylle virtaliitin (ohut), johon ei taas noi "normaalit" virtalähteet käy, eli piti ostaa virta --> SATA adapteri ja sit taas virtalähtees on 20 pin liitin emon 24 pinniseen, eli siihenki piti ostaa adapteri, joten pikkusen on näköjään HP:lla on omat laite viritykset, ku ei meinaa mitkään standardit sopii.. xD No toiv kone on sit muuten ehjä. Hei ja yks kyssäri viel.. Koitin tossa just yhtä näyttist laittaa tonne emoon, mut on näköjään neki aika ranttuja, ku ei käy kaikki läheskää, eli mitä mun kandee ottaa huomioon noitten näyttisten kans, et mikä käy?
     

Jaa tämä sivu