64bit Vista ei lähde käytiin

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi prod1 03.11.2008.

  1. prod1

    prod1 Member

    Liittynyt:
    03.11.2008
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    elikkäs, kasasin 2vkoa sitten uuden koneen. tänään jätin koneen yksikseen muutamaksi tunniksi ja kun tulin takaisin näytönsäästäjä oli normaalisti päällä. liikutin hiirtä ja näytöllä oli punaisia ruutuja. buuttasin koneen jonka jälkeen vista ei enää käynnistynyt.

    vikasietotilassa vista latautuu mutta näyttö on täynnä valkoisia viivoja ja näitä "punaisia pikku ruutuja". en saa poistettua tai installoitua mitään koneesta? vista näyttää ongelmana "ATI graphics driver". tätä ennen olin asentanut uusimman catalystin ATI:n sivuilta. kone toimi aluksi aivan moitteettomasti sitten teki tämmöisen ihan yhtä äkkiä.

    emolevy on ASUS P5Q PRO
    näytönohjain on ATI RADEON HD4870 (1GB)
    prossu intel core 2 quad Q9550

    itse kun en ole mikään hakkeri ajattelin jos joku täällä osaisi neuvoa.
     
  2.  
  3. prod1

    prod1 Member

    Liittynyt:
    03.11.2008
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    vielä lisäystä. sain nyt poistettua ATI:n ajurit 'system/device manager/uninstall display drivers/.
    tämän jälkeen catalyst asentui normaalisti. mutta kun buuttasin koneen se ei enää ladannut windowsia normaalisti vaan piti mennä safe modessa. kun ajurit ovat poissa windows latautuu normaalisti.

    valkoiset poikkiviivat eivät kyllä häviä mihinkään näytöltä.

    onko näytyönohjaimeni siis posahtanut p#skaksi ? vai mikä tässä mättää. HELP!
     

Jaa tämä sivu