http://img84.imageshack.us/img84/4640/wowscrnshot110208153702vx4.jpg Tuollaiseksi mössöksi vetää välillä pelit, jonka jälkeen jos windowsiin alt+tabilla menee niin siinä menee kauemmin kun normaalisti. Näytönohjaimessa ei ole ylikellotuksia. Tiistaista lähtien käynyt sama ongelma ainakin kerran päivässä. Näytönohjain on ostettu vähän ennen syyslomaviikkoa (13.10. ->) Kun käynnistän koneen uudelleen niin en yleensä ole nähnyt uudestaan samoja vikoja. Voiko olla mahdollista, että näyttis on viallinen, mennyt rikki tjsp.? Ja näyttis on Club 3D:n 9600GT Arctic.
Kokeile ajurit pois ja uudet tilalle. Mahdollisuutta testata korttia toisessa koneessa, koska tod. näk. kortti rikki? Millaisilla lämmöillä korttisi käy?
Maksimilämmöt mitä kortillani olen nähnyt niin 50-55 astetta joten en luulisi sen olevan ongelmana. Vois kyllä tuota ajurihommaa vielä testata. Eikös se kannata mennä vikasietotilaan poistamaan entiset ajurit ja sitten vaan normaalisti asentaa uudet ajurit koneeseen? Vai käykö se ajurien poistaminen yhtähyvin normaalitilassakin? Tuosta toiseen koneeseen laittamisesta.. Ei ole mahdollista kun en omista toista pöytäkonetta
Ajurien poisto tehdään ihan normaalisti normaali tilassa. Kaverin kone käy ihan yhtä mainiosti tuon kortin testaamiseen.
Okei, päivää ennen uusien ajurien asentamista (ja vanhojen poistamista) vika senkun jatkuu, nyt vähän erikoisempi kuva: http://img206.imageshack.us/img206/8200/wowscrnshot110308152751mp4.jpg Tässä samalla pyörittelen ATIToolin Artifact Scannia ja se löytää koko ajan artifakteja 5 minuutin välein, ainakin luultavasti se on näin (vai onko?) kun tuo "sekuntikello" aina välillä resetoituu kun se piippaa. Korttia en ole vielä kaverin koneessa kokeillut mutta onko se tarpeellista enää?