Voisiko joku viisaampi auttaa? Ongelma on se, että noin 20 min pelaamisen jälkeen kone sammuu itsestään. Voiko se olla lämpöihin liittyvä ongelma? Pelasin tuota aivan loistavaa Dead Space -peliä ja nyt pari kertaa käynyt niin että masiina buuttaa ja antaa pitkä-lyhyt-lyhyt -äänikoodin, jonka Google kertoo liittyvän näytönohjaimiin. Mutta eikö ole niin, että jos näytönohjaimeen olisi tullut joku vika, se kieltäytyisi kaikesta yhteistyöstä? Tässä tietoja koneesta: Emo: Abit AN52S Muisti: 2 Gb Corsair Näyttis: GB 8800gt Poweri: Antec 500W Prossu: AMD X2 5600+ Koppa: joku Antec, jossa helvetin iso tuuletin Onko mitään ideaa, mitä voisi tehdä? Tekis niin mieli polkasta pari avaruusmölliä puuroksi.
Lataappa HW monitor ja katso prossun, sekä näyttiksen lämmöt esim. 10 min pelaamisen jälkeen. (Älä sammuta peliä, kun katsot lämpöjä) HWMonitor
Mikä BIOS tossa on? beep code googleen niin niitä selityksiä löytyy. Jos siinä on Award, niin näytönohjaimessa häikkä. http://www.bioscentral.com/beepcodes/awardbeep.htm
Allright, sellasen kymmenen minuutin pelaamisen jälkeen Näyttis: 56 astetta Prossut: n. 43 astetta Ei se kyllä ole lämpöongelma?
Mites ajurit onko päivitetty? Itselläni on 8800GTS G92 Siihen laitoin kesäkuussa uusimmat nvidian ajurit, kun kone tuli kasattua. Nyt hiljattain kun tuli vähän pelejä kokeiltua, niin kone katuili ja heitti bluescreeniä, ajuripäivityksen jälkeen ongelma poistui itseltäni. Suosittelen laittaamaan uusimmat ajurit nvidian sivuilta, jos ei vielä ole laitettu, saatta olla siitä kiinni.
Phoenix Awardhan se oli ja piippaukset tuntuivat vaikuttavan siltä, että näyttiksen kanssa oli jotain ongelmaa. Tein seuraavaa: - Päivitin BIOSin - Asensin uusimmat ajurit näyttikselle - Otin kortin irti, putsasin ja laitoin takaisin. Ja kas, piippaukset ja itsestään buuttaamiset katosivat. Kiitos kaikille vinkeistä ja avusta!