Headsettiä / kuulokkeita + mikkiä hankkimassa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi kryty 25.10.2008.

  1. kryty

    kryty Member

    Liittynyt:
    25.10.2008
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs olisin hankkimassa headsettiä / kuulokkeita ja mikkiä.
    Käyttötarkoituksena musiikin kuuntelu ja pelailu.

    Headseteistä katsellut seuraavia:
    Sennheiser PC 350
    Digital Wireless Gaming Headset HS-1200 (creativelta)

    Kuulokkeista tietysti Sennheiser HD-595.
    Jos hankin nuo kuulokkeet, pitäisi jostain hankkia mikrofoni. Web kamera jossa mikrofoni olisi mahdollisesti yksi mahdollisuus jos se ei maksaisi liikaa.

    Tosin olisi hyvä jos saisi mikrofonin samalla tavalla kuin headseteissä, eli jos hankkisi nuo HD-595, niin olisiko siinä mitään järkeä ruveta tuollaista hankkimaan / väsäilemään?

    Mikrofoni olisi pelailua / skypeä varten.

    Jos on parempia vaihtoehtoja samasta hintaluokasta, niin ilmoitelkaa, hinta saisi olla jotain tuota luokkaa eli 150 ja alle (mikrofoni mukaan luettuna)
     
  2.  
  3. aalio

    aalio Guest

    Liittynyt:
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Moi.
    Nuo pc350 on mulla ihan hyvät on. ainoo miinus hiostaa korvia.
    Mut kyllä varmaan nuo hd-595 on musiikin kuunteluun paremmat.
     
  4. tukkE

    tukkE Member

    Liittynyt:
    02.10.2008
    Viestejä:
    52
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Steelseries 5H v2
     
  5. kryty

    kryty Member

    Liittynyt:
    25.10.2008
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Juu, katoin nuitakii mutta törmäsin sitte tähän:
    http://www.youtube.com/watch?v=SmKULpBgr9o
    Tossa periaatteessa sanotaan että ei ihmisille jotka kuuntelee paljon musiikkia, eli ei tule hankittua.
     
  6. sampotus

    sampotus Regular member

    Liittynyt:
    14.12.2007
    Viestejä:
    472
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  7. lauri_lr

    lauri_lr Regular member

    Liittynyt:
    31.03.2006
    Viestejä:
    3,401
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Käytössä Sennheiser HD 555 ja voin suositella. Parempia tuskin löytyy n. 100 euroon.

    Ite käytän mikkinä Asus P5B Dlx:n matkassa tullutta ryhmästereomikrofonia, tuossa se on näytön päällä ja ottaa ääntä todella hyvin :)
     
  8. kryty

    kryty Member

    Liittynyt:
    25.10.2008
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pitää kai tossa huomenna kävästä testaamassa nuita kuulokkeita jos vaikka nuo hankkis.
     
  9. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Helposti löytyy paremmat kuulokkeet alle 100€ hintaan...

    Alessandron MS-1 mallit ovat hintaisekseen aivan mahtavat. Jos tullisetä ei niitä nappaa niin hintaa jää alle 80€ postikulujen kanssa.

    Jos tulli ne nappaa niin hinta jää alle 100€ siltikin.

    Äänenlaatu on sitä luokkaa että alle 200 eurolla on vaikea löytää parempaa :)

    http://www.alessandro-products.com/headphones.html
     
    Viimeksi muokattu: 26.10.2008
  10. sampotus

    sampotus Regular member

    Liittynyt:
    14.12.2007
    Viestejä:
    472
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    enpäs oo ennen tuollaisista kuullukkaan.. :O
     
  11. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Alessandro tunnetaan suomessa sellaisena merkkinä kuin Grado. Äänenlaadultaan nuo MS-1 mallit vastaavat suunnilleen Gradon SR125 malleja. Ne ovat kuitenkin omassa hintaluokassaan kuulokkeiden parhaimmistoa...
     
  12. kryty

    kryty Member

    Liittynyt:
    25.10.2008
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jees jees. Taitaa lähteä nuo Alessandro MS-1 mallit tilaukseen. Lueskelin pari arvostelua ja muuta, ni kuulosti ihan hyvältä. Kiitos viesteistä.
     
  13. piiska

    piiska Active member

    Liittynyt:
    12.10.2003
    Viestejä:
    1,221
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Absolutely Sennheiser PC151, 59€ esim. Elektroni.fi ja kestää ikuisuuden, ellet ite hajota niitä.

    Mulla oli PC150 eli se vanha malli käytössä noin 3 vuotta kunnes tuli kosketushäiriö. Käyttäjän piikkiinhän se tietysti meni kun aina lähtee mukana kun nousee tuolilta, johto jää välillä väliin :)

    Mutta nyt on PC151. Loistava äänenlaatu jne..

    En voi kun antaa plussaa tästä. Ehkä ainut miinus on se että ekoja kerta kun käyttää niin korvia saattaa painaa, mutta se muotoutuu kyllä.

    Hinta/laatusuhteelta on erinomainen, jokainen tosin voi antaa oman mielipiteensä, mutta tämä on mun oma kokemus :)
     
    Viimeksi muokattu: 26.10.2008
  14. kryty

    kryty Member

    Liittynyt:
    25.10.2008
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs Alessandro ms-1 paketti tuli tänää laitettua tilaukseen että kiitokset vaan jartarille. Jos joku sitten tahtoo tietää kuulokkeista/jostain (kuten tilauksesta) jotakin niin laittakaa vaan tähän viestiä.

    Sivusta sen verran että oli hieman hankalaa kun ei luottokorttia ollut mutta kyllä se onnistui. (Ja kaiken lisäksi varmenteet vanhentuneet..)

    Jos joku tahtoo tietää kyseisistä kuulokkeista enemmän niin täällä oli jonkun verran tietoa:
    http://www.goodgearguide.com.au/index.php/taxid;2136212603;pid;1284;pt;1#cb
     
    Viimeksi muokattu: 27.10.2008
  15. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Voisi vielä mainita että yleensä noiden tilaus sujuu ongelmitta sillä yleensä visa electron kortteihin voi lisätä ulkomaanmaksu oikeudet jolloin se toimii netissä samalla tavalla kuin oikea visa.

    Eli jos itsellä tai kaverilla on electron niin ongelmia ei ole. Lisäksi tuolta tilaaminen on täysin riskitöntä kun tilaukset tehdään suoraan kuulokkeen valmistajan sivujen kautta.
     
  16. sampotus

    sampotus Regular member

    Liittynyt:
    14.12.2007
    Viestejä:
    472
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    pitänee pistää hankintalistalle äänikortin jälkeen =) kerroppas kryty mielipiteesi sitten vielä kun on kuulokkeet tulleet :)
     
  17. kryty

    kryty Member

    Liittynyt:
    25.10.2008
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pitänee ilmoitella. Voin sitte vaikka verrata sennin hd595 kuulokkeisiin jos kaverilta sais hetkeks lainaan.

    En tosin tiedä kauanko kestää että tulee, kun joskus kestänyt reilut 10 päivää ja jossain sanottiin että viikko-pari kuukautta saattaa kestää.
     
  18. kryty

    kryty Member

    Liittynyt:
    25.10.2008
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikäs eilen tuli postia että tulliin ovat tulleet. Pitihän se paketti lähteä hakemaan vaikka olikin jo kiire kun viikonlopuksi piti lähteä Kuopioon. Hinta oli 79€ + tullilla 17€. Tilauksenhan tein edellisen viikon maanantaina että vajaa pari viikkoa kesti.

    Tähän mennessä ei mitään valitettavaa. Hyvin istuu päässä, tuntuu kevyiltä eikä paina (ainakaan itsellä). En kadu ostosta kyllä yhtään. Jos rokki on lähellä sydäntä niin suosittelen! Ei ole oikein tullut vielä muuta tehtyä kuin kuunneltua musiikkia. Mp3 soittimelta (Samsung YP-T6) kuulosti kohtalaisen hyvältä (piti laittaa melkein täysille) ja tietokoneella tullut pelailtua foffia, sekä kuunneltua hieman musiikkia. Mahtava äänenlaatu. Ainakin Red Alert 3 musiikit kuulostavat (itse maksimilaadulla ripattuna) melkoisen täydelliseltä.

    Sennin HD595 kun testasin ennen kun sain nämä (viimeksi viime viikolla) niin kyllähän niistäkin ääntä lähtee mutta itse ainakin pidän enemmän näiden kirkkaudesta. Kotiin kun pääsee niin voin pistää viestiä ensi viikolla että miten muissa hommissa toimii, kuten elokuvissa ja peleissä. En ole pitkään aikaan pelaillut ammuntapelejä mutta red alert 3 ainakin tulee testattua ja ehkä uusi fallouttikin.
     

Jaa tämä sivu