hal.dll puuttuu tai vioittunut

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi CAT1 22.10.2008.

  1. CAT1

    CAT1 Member

    Liittynyt:
    22.10.2008
    Viestejä:
    16
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Windows ei käynnisty ja näytölle tuli seuraava virheilmoitus:

    Windows could not start because the following file is missing or
    corrupt: <Windows root>\system32\hal.dll

    Yritin korjata asian Win XP asennuslevyn Recovery Consolen kautta (bootcfg /rebuild). Koneesta katkesi kuitenkin virta joka kerralla tämän prosessin aikana (ilmeisesti virransaannissa myös joku ongelma).

    Tuloksena tämän jälkeen oli, että kun menen Recvery consoleen, niin täältä puuttuu nyt C:/Windows kokonaan, joka aikasemmin tuli näkyviin.

    Mikä mahtaa olla ongelma ja onko se korjattavissa? Käytössäni on Win XP Home edition.

    Katariina
     
  2.  
  3. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Olisko levyrekisteri mennyt vikaan.
    kokeile alkuun tätä.
    mee sinne recoveryyn ja suorita
    chkdsk c: /p /r
    Tee sama vaikka joka asemalle

    tuossa ohjeita palautuskonsolin käyttöön: http://support.microsoft.com/kb/314058/fi
     
  4. -iGoR-

    -iGoR- Regular member

    Liittynyt:
    28.02.2005
    Viestejä:
    244
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muutama viikko takaperin selvittelin samanlaista ongelmaa. Tässä vielä pienimuotoinen selvitys ongelmasta:

    "Windows could not start because the following file is missing or corrupt <windows root> system32\hal.dll" -virheilmoituksen perusteella käyttöjärjestelmä on hukannut kyseisen tiedoston/kyseinen tiedosto on korruptoitunut. Kyseinen tiedosto on kirjoitettu ns. bootsectoriin, josta löytyy käyttöjärjestelmän käynnistyksen kannalta välttämättömät komennot/asetukset.

    Hal.dll on käyttöjärjestelmän kannalta kriittinen, koska käyttöjärjestelmä käyttää sitä keskustellessaan koneen laitteiston kanssa. Järjestelmän palautus käynnistyksen yhteydessä ei ole mahdollista koska kovalevylle ei ilmeisesti ole pääsyä.

    Alla olevista linkeistä mahdollisesti lisävinkkejä:
    http://www.kellys-korner-xp.com/xp_haldll_missing.htm
    http://www.ozzu.com/mswindows-forum/windows-root-system32-hal-dll-t53834.html
    http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/restorehaldll.htm

    EDIT: tuo virran katkeaminen palautuskonsolia käytettäessä ei kuulosta järin hyvältä, tähän ei valitettavasti minulta löydy apuja...
     
    Viimeksi muokattu: 23.10.2008
  5. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Noita muutamia tiedostoja erinäisistä syistä vioittuu winukassa.
    Ja cd:stä ne voi kopsata.

    Palautuskonsoli cd:llä.
    Cd:n i386 kansiossa on tiedostot pakattuina, vikana merkkinä _
    expand on komento joka ne purkaa, annettuun kansioon.
    Tiedoston nimi pitäis purkaessa tulla automatik, mutta kadonneen nimen kun tietää, niin sen lisäys komentoon ei haittaakaan tee.

    expand z:\i386\hal.dl_ c:\windows\system32\hal.dll

    z on cd/dvd:n asemakirjain.
    Winukan kansiopolku oman koneen mukaisesti, tuossa se yleisin.

     
  6. tonkos

    tonkos Guest

    Itse kokeilin kaikkia vaihtoehtoja, mutta en päässyt pidemmälle kuin XP:n logon ilmestymisen ja siihen jähmettymiseen. Safe Modella kone aukeaa. En saa CD:ltä vaihtoehtoa "repair installation". Jos valitsen formatoimattoman asennuksen, niin mitä se käytännössä tarkoittaa?
     
  7. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Mitä sä luettavaksi annettuun ketjuun rupeat jatkamaan muualla aloittamaasi ketjua? Päätä nyt ihmeessä kumpi ketju on se jossa jatketaan?
    Jos se on tämä, niin editoi tohon kirjoitukseen tässä muaalla aloittamasi. Kirjoita sinne toiseen että jatkuu täällä. Ja pyydä modeja sulkemaan sun aloittama.
    Siis mikä? Palautuskonsoli vaatii xp:n asennus cd:n, siinä se on mukana.
    Jos et annetuista ohjeista (linkeistä) osaa oikellla cd:llä laittaa palautuskonsolia käyntiin, niin mene ja lue käyttäjien tekemät oppaat, yhden uudelleen asennus ohjeen perässä se on kuvien kera.

    Toimivasta koneesta (sama xp versio) voit tikkuun kopsata hall:dll:n ja Live Linux cd:llä käynnistää omasi ja kopsata sinne kovoon.
    Tosta xp-cd:n pakkausformaatista, josta expand purkaa ei oo tietoa. Osaako Live Linuxin purkuohjelmat sitä suoraan purkaa xp-cd:stä.
    (Puppy Linux ainakin käynnistyy täysin ramiin automatik, jolloin sen puppyn cd:n vois poistaa ja tutkia xp cdtä. Vaan pakkausmuoto xp-cdssä?)
     

Jaa tämä sivu