Kingston-muistikortinlukia ei lue kaikkia kortteja, missä vika?

Viestiketju Digikamera ja valokuvaus -keskustelualue -osiossa. Ketjun avasi Kotikuvat 19.10.2008.

  1. Kotikuvat

    Kotikuvat Member

    Liittynyt:
    20.09.2005
    Viestejä:
    37
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ostin marketista ensiavuksi tuollaisen Kingstonin muistikortinlukijan. Meillä kannattavassa tosi vähän muistia ja kamera ajaa kuvat suoraan koneen muistiin, joten kortinlukijan avulla saisin kuvat ulkoiseen muistiin ja sieltä cd:lle jne.

    Yhden kortin kuvat sain auki ja siirrettyä, mutta muiden kohdalla herjaa Alustamaton kortti, alustetaanko nyt... Muistikortin merkillä ei tunnu olevan merkitystä, Kingstonin omakaan ei kelpaa!?!

    Missä siis vois olla vika? En uskolla kokeilla mitään ihmeellistä, koska en halua kadottaa kallisarvoisia otoksia! Kiitos avusta!
     
  2.  
  3. somebodyy

    somebodyy Regular member

    Liittynyt:
    15.07.2007
    Viestejä:
    1,063
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kokkeile jollain muulla muistikortinlukijalla/koneella. Jos saat ne kuvat pois sieltä, niin alusta se muistikortti uudelleen siinä kamerassa.
     

Jaa tämä sivu