Ostan uuden isomman kiintolevyn. Miten saan siirettyä windowsin ja tärkeät ohjelmat toiselle kiintolevylle niin että ne toimii eikä tarvitsisi asentaa kokonaan uudellee? Saisinko hyvät ohjeet?
Enpä jaksa ohjeita alkaa tekemään, mutta sopivilla ohjelmilla tuo onnistuu ainakin, esim. True Imagessa (maksullinen ohjelma tosin) on Clone Disk -toiminto, joka on helpolla velholla toteutettu. Toki suosittelen tutustumaan ohjeisiin.
Paras kokeilemistani ilmisista. http://www.miray.de/products/sat.hdclone.html Tuossa rajoituksena, Lähde kovo on oltava Primary IDE Master, Kohde kovo on oltava Secondary IDE Master. Ja vain koko kovon kopiointi, maksullisessa vasta osio kopiodaan tai osioon kopsaus. Mutta pienempi kovo menee sellaisenaan isompaan. Sitten Partition Magic tai GParted ohjelmalla niitä osioita voi muutella. Winukassa vaihtuu vain 1 osa, niin ei käske edes uudelleen aktivointiin.
http://www.ultimatebootcd.com/ tuolla boottilevyllä useita ilmaisia cloonaus softia, sekä muuta hyötyohjelmaa boottaavassa levyssä.
Koko kovalevyn kopioiminen, mukaan lukien Mbs, onnistuu CD:ltä käynnistyvällä Puppy-linuxilla (3.01). http://www.puppylinux.com/ Toimii myös IDE-asemien kloonamisessa. Kopioimisen suorittaa levyltä löytyvä ”Pudd copy”- ohjelma. (Utility -> Pudd Copy drive/partition) Ohjelma on ulkoasultaan karu, mutta englanninkielisiä ohjeita seuraamalla, kopiointi onnistuu nopeasti ja turvallisesti. Rajoituksena on, että kohdeasema tai osio on vähintään yhtä suuri, kuin lähdeasema tai osio.
Noita ilmaisia on paljon. Useampaa tuli kokeiltua ja kelvotonta, toimimatonta tulosta tuli monella. Tai sitten olivat tolkuttoman hitaita. HDClonen "rajoitukset". cd/dvd aseman irroitus ja jumpperonnit tuota master vaatimusta varten ei ole hankalaa. Pienempää kovoa isompaan kopioidessa ei haittaa että kopsaa koko kovon. Loput jää osiomattomaksi. Kasavuori mikä Puppyn versio joka pohjaa 3.01 versioon? Eikö Pudd copy löydy virallisesta 4.1 versiosta? Puppyssä on se hyvä että siinä on GParted ohjelma, jolla noita osiota voi muokkailla dataa hukkaamatta. Winukan ollessa käynnissä se ei anna kaikkia tieostoja kopstata. Muuten ihan isompaan slaveen kaiken kopsaus ja palautuskonsolilla MBR luontikin toimis. c: osion kloonaus (jos winukka on c:ssä) itseasiassa riittää. Muut osiot voi kopsata kun se vanha on sitten slavena.
Niin, tuo 3.01 on 4.1 edeltäjä. En pystynyt vahvistamaan, että Pudd copy olisi myös uusimmassa Puppy-Linux 4.1 versiossa. Saatavilla on kuitenkin 3.01:een pohjautuva VestaPup, josta ko. ohjelma löytyy. http://linux.softpedia.com/get/System/Operating-Systems/Linux-Distributions/VestaPup-39794.shtml Alkuperäisessä 3.01 oli myöskin GParted ohjelma, mutta tuossa Vestassa ei näytä sitä olevan. Toki osioinnin uuteen asemaan voi tehdä Windowsilla jo etukäteen, ennen kopiointia Linuxilla. Edit: Puppy Linux 3.01 voi ladata täältä: http://phorolinux.com/puppy-linux-301-screenshots.html
Tuo Pudd löytyy virallisesta uusimmasta Puppy 4.1:stäkin. Tuo Vesta versio kun on täys silmäkarkkia ja vaatii siksi enempi tehoja. http://www.aijaa.com/v.php?i=2948460.jpg p.s. Näytönohjain vähän sökö. Jos tossa ruudunkaappauksessa on hämärää. Vika ei ole Puppyssä.