Windows asennus - kone ei käynnisty.

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Mazena 18.10.2008.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. Mazena

    Mazena Member

    Liittynyt:
    08.07.2007
    Viestejä:
    40
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tietokoneeni on sammuillut vähän väliä pelatessani ja epäilin virtalähdettäni, mutta eräs tietokoneliike suositteli, että asennan Windowsin uudelleen kun ajurit ovat vaihtuneet aika tiuhaan tahtiin.

    No tein työtä käskettyä.

    Windowsin asennus alkoi ihan hyvin. Aluksi windows alusti toisen osion kiintolevyltäni ja alkoi kopioimaan asennustiedostoja sinne. Sitten kone käynnistyi uudestaan ja emolevyn alkulogon jälkeen jymähti mustaan ruutuun, jossa vilkkui se pieni valkoinen alaviiva, mutta minkään napin painaminen ei saanut konetta reagoimaan mitenkään.

    Missä voisi olla vika ja miten korjata se?

    Niin ja, kokoonpanosta tämän verran mitä muistan:

    Emo: Asus P5K
    Prossu: Quad Core Q6660
    Muistia 2GB
    Näyttis: GeForce 260GTX
    ja kaksi SATA kiintolevyä.

    EDIT: Liikkeestä neuvottiin kokeilemaan vain toisella muistikammalla, jos siinä on vika. No, olin jo ehtinyt aloittaa toisen Windowsin asennuksen. Nyt kone käynnistyy uudelleen, menee mustaan ruutuun, vilauttaa _tosi_ nopeasti jotain tekstiä ja käynnistyy uudelleen ja uudelleen samalla tavalla.

    Ja muistikammalla ei ainakaan tässä ollut merkitystä.
     
    Viimeksi muokattu: 18.10.2008
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu