Elikkä Logitechin Z-2300 setin vasen kajari särkee joskus jos tarkkaan ja kovasti kuuntelee. Särö on selkeää kun kuuntelee ensin vasenta ja sitten oikee kaiutinta. Yleismittarilla mitattuna piuhan päästä lukemat oli vas n.32-35 ohm ja oikea 24 ohm. Vasemman puolen elementti hiljenee jos sitä esim painaa sormella mutta oikea puoli ei ole moksiskaan. Kertokaapa asiaan perehtyneet.
Käytätkä emon omaa äänikorttia vai ihan erillistä? ja ei kannata sorkkia niitä elementtejä voi hajota
Joo emon omaakorttia Joo en sörki enempää =) mut vahva veikkaus on että elementti on rikki. Sillä kun vaihtaa vahvistemelta kanavaa niin samanlaila kuuluu ja toinen kuuluu kirkkaasti.
Kuulostaa tosiaan elementin rikkoontumiselta, puhekela varmaan revennyt kiinnityksistään. Yleensähän tuollaisen elementin saa vaihdettua helposti, mutta varaosana hintaa voi kertyä tolkuttomasti. Ja koska vika tyypillisesti syntyy liian kovaa soitettaessa, takuu ei sitä helpolla korvaa.
Takuu onkin menny umpeen varmaan aikaa sitten. Wipe2000:n ajatus kuulostaa ihan järkisyyltä miksi elementti noin käyttäytyy. No ei auta ku kuunnella että paheneeko se tuosta. Ei sitä oikeastaan erota kuin kovalla kuuntelulla. =) Mut halusin vain varmuuden tuohon elementti rikkoon. Ja todennäköisesti elementtejä ei ole helposti saatavilla?
Jos tietäisi täsmälleen mikä elementti tuossa on, niin uuden voisi hyvinkin löytää kohtuhintaan. Teoriassa tuollaisten kaupallisten kajarien elementit eivät niumittäin ole kovin kalliita, mutta kuten todettu, jos sen joutuu ostamaan varaosana, hinta on yleensä pilvissä. Lisäksi kiinalaisten osien saatavuus Euroopasta riippuu pitkälti tuurista. Logitechin maahantuojalta (GNT:köhän se noissa kajareissa on?) voisi varmaan kysellä tarkemmin. Olisi tietysti mahdollista korvata hajonnut elementti myös jollain saman kokoisella, mutta muuten aivan eri elementillä. Ongelma on silloin saada soundi edes suunnilleen samaksi kuin ennen. En usko että kannattaa sille linjalle lähteä, ellei halua "harrastaa".
Ostin nuo kaiuttimet nimittäin käytettynä noin kuukausi sitten. Olen ottanut myyjään yhteyttä ja se lupasi laittaa uuden käytetyn tilalle Nyt vaan ootellaan että millon tulee jos tulee... edit: Joo elikkäs sovittiin myyjän kanssa että se laittaa veloituksetta toimivan tilalle ja ei tarvitse vanhaa palauttaa. Loistavaa toimintaa vaikka ostinkin Huuto.netistä ohi huutokaupan.