Mikähän mahtaa aiheuttaa kuvan mukaisen ongelman? Kun koneen yrittää käynnistää, tulee ruutuun pikseleitä joita en ole nähnyt sitten 286 aikojen. Jotkut merkeistä saattaa vilkkua.
Muuten, jos mieleesi tulee lisätä jotain viestiin, eikä kukaan ole vielä vastannut viestiisi, käytä editointi-painiketta joka löytyy oman viestisi oikeasta ylälaidasta.
Ihan vaan "irlantilaisillekkin" tiedoksi. Niin moni, kun tosta 'jos mieleesi tulee lisätä jotain viestiin, eikä kukaan ole vielä vastannut viestiisi, käytä editointi-painiketta' on sanottu, niin valittaa ettei nää mitään editointi painiketta.
Uskomatonta. Miksi tuosta samasta asiasta pitää jauhaa niin paljon että koko topikin asia jää jalkoihin. Yksi asiallinen huomautus riittää. Kirjoitin foorumille ensimmäistä kertaa ja olin hiukan kiireinen niin alkuperäinen viesti tuli miten tuli. Mielestäni siitä saa kuitenkin selvän ihan kunnolla. Tuossa viestin muokkaus napin vieressä voisi mielestäni lukea napin toiminto myös tekstinä. En kiireessä huomannut koko nappia tai luulin, että se liittyy vieressä olevaan linkki tekstiin. Vielä itse asiasta: Nuo oudot kuviot vaihtelevat joka käynnistyskerralla. Voisikohan kyseessä olla rautaan liittyvä vika?
Joo, nää topikit joskus saattaa jopa täällä Afterissa lähteä käsistä, huomattu monta kertaa... Mitä itse ongelmaan tulee; taitaa kovolla olla tuo boottisektori vähän korruptoitunut, Winukan korjausasennusta voisi kokeilla ellei jollain ole heittää muuta keinoa/neuvoa kehiin. Käyttistä ei ole mainittu (varmaan kiireessä unohtunut), mutta tuossa on ainakin XP:n korjausasennuksen ohjeet.
noniin. Ongelma on siirtynyt seuraavalle tasolle. Irrottelin Peruskomponentteja ja kun laitoin osat takaisin niin kone ei enää tunnista näyttöä digitaalisella signaalilla. Kokeillessani vanhalla näyttiksellä analoginen signaali toimii ja samat "oudot kuviot" tulevat näkyviin. Kun taas yrittää yhdistää kuvan digitaalisesti niin ruudussa lukee, että "asenna kaapeli tms.". Olisiko emolevy siis kärähtänyt? Käyttis on xp pro
ongelma saa jälleen uusia piirteitä. yhtäkkiä kuvasignaali taas toimii, mutta kuviot ovat edelleen ongelma. Windows ei siis edelleenkään käynnisty.
Moni vika oireilee hämäriäkin lieveilmiöitä. Perussetti koneen testaamiseen: Kovalevyn valmistajan sivuilta sille tehty testiohjelma kovon testaamiseen. Esim. Memtest86+ RAM muistien testaamiseen. Live Linux CD helposti paljastaa rauta vai winukka vika. Ultimate Boot CD on ilmainen monen testiohjelman (vähän vanhempia versioita ehkä) yms. "sveitsin linkkari".