aikeissa olis ostaa oma kone, mutta toi kasaaminen on ongelma joten ajattelin kysyä että kuinka paljon huonompi tää kone on ku esim vastaavanhintanen kasattu kone? Prosessori: Intel Dual Core E8400 3GHz Näytönohjain: Ati Radeon 4850 512Mb GDDR3 Keskusmuisti: 4gb DDRII 800MHz Emolevy: Asus P5Q SE Kotelo: Nexus Clodius Silent Case
Ilman käyttistä tuo kone?? http://hintaseuranta.fi/kori.aspx?sisalto=160091,81670,76678,79915,76187,64432,40419x2 Siinä tehokkaammalla näyttiksellä ja melkein samalla prossulla.
Pakettikoneiden bios ei mahdollista useinkaan kellottamista, mutta jos ohjelmallisesti on mahdollista niin se voi jo onnistua. Volttien yms. nostaminen ei sitten taas onnistukaan, joten kellotus on todennäköisesti epävakaa.
"BIOS Annamme asiakkaillemme täydet BIOS valtuudet. Olemme sitä mieltä täällä Arnadalla, että se on sinun koneesi ja näin ollen emme halua rajoittaa sen käyttöäkään. Toisin kuin muut tietkoneiden valmistajat. Me emme aseta minkäänlaisia rajoituksia BIOS:in pääsyyn, eikä mitkään tiedot koneistosta ole salassa logomme takana konetta käynnistäessä. Olemme myös sitä mieltä, että se on sinun koneesi ja jos haluat ottaa koneiston tehoista kaiken irti ylikellottamalla sen, niin sinulla on siihen Arnadan konepaketin ostajana oikeuskin." Ja tuohon Schappi:n pakettiin tulee lisätä vielä 50 - 130€ kasauspalvelu riippuen liikkeestä missä meinaa kasauttaa koneensa.
Kokosin samanlaisen paketin kuin tuo Arnada Home 1 (tosin Sonata III kombolla) Multitronicista ja hintaa tuli kasaus mukaanluettuna 700€.