Kun pidän monia ohjelmia(messenger,utorrent,firefox jossa monta välilhtee auki) päällä, niin kone vaan yhtäkkiä käynnistyy itsestään uudelleen...En tiedä johtuuko se noista auki olevista ohjelmista, mutta vähän ärsyttävää tuo on kuitenkin. Mitähän pitäisi tehdä asialle?
Avaa kotelo ja tarkista etä puhaltimet pyörii ja että siilet ei ole pölyiset. Katso tapahtumienvalvonnasta onko virheilmoituksia. Käynnistä->Suorita: eventvwr.msc
Katoin tuolta "Suorita" kohdasta, että onko virheitä, niin Service Control Maneger kohdassa lukee, että VIRHE, mutta en sitte tiedä mitä se tarkoittaa. Osaisko joku selittää? Ja ei tää kone nyt sammu kun en Firefoxissa avaa montaa välilehteä, ja samanaikaisesti pidä torrentteja, ja monia meseikkunoita päällä Missäköhän siis vika...Pitää tosiaan avata toi kone myöhemmin, ja puhdistella, ja varmistaa että tuuletin pyörii kunnolla.
Mulla oli sama ongelma vaikka kuinka kauan. Vaikka hiirtä olis heilutellu työpöydällä niin se boottaili. Tosissaankin kannattaa kattoo ne pölyt. Mulla syyks paljastu loppuviimein paska virtalähde. Sekin voi olla sulla ongelma, tai muistit. Kannattaa testata muistit vaikka memtest:llä.
Tietokone meinaa välillä sammua yhtäkkiä tai käynnistyä uudestaan.Tein nyt näin, että suoritin eventvwr.msc käynnistysvalikolta niin löytyi useasti virheitä system-kohdan service control manager lähteestä. Mitä se tarkoittaa suurinpiirtein?
Jos WinXp, niin> Oma tietokone> ominaisuudet> lisäasetukset -välilehti> kännistys ja palautuminen, asetukset> ja siitä järjestelmävirhe laatikosta otat ruksin pois kohdasta Käynnistä tietokone automaattisesti uudelleen. Kun kone tekee sen seuraavan kerran, tulee luultavasti Bsod (blue screen of death), ota siitä ylös se virhekoodi> http://www.pcstats.com/articleimages/200409/BSOD_2.gif Lukee sen Stopin jälkeen. Mutta katso ensin lämmöt SpeedFan ohjelmalla. Laita sitte se Stop koodi ja lämmöt tänne ni katotaan mikä vika..
Mulla samantapainen "ongelma" melko uudessa koneessa.ensin ilmestyy sininen ruutu mikä ei kestä ku 1-2 sec eikä oikee ehi lukee mitä siinä lukee mutt en tiä voisko johtua vääränlaisista ajureista