Kyseisen näyttiksen ku laittaa koneeseen kiinni ja käynnistää koneen niin tulee pelkkä musta ruutu. Missähän mahtaa olla vika? Biossiin en ole koskenut. Jos pitää niin joku voisi tehdä rautalanka ohjeet Tässä koneen tiedot: http://www.fujitsu-siemens.fi/home/products/personal_computers/scaleo_p.html SCALEO Pa 2506-30P Ja näytönohjaimen lisävirta johto on kiinni.
Virtalähdettä epäilisin minäkin. Mikäli vain tuossa koneessa on standardi 150mm x 140 mm x 86mm kokoinen ATX-poweri, niin sen tilalle voit hankkia esim. Zalman ZM360B-APS:n, jos halvalla pitää päästä. Hieman hintavampi, mutta hiljaisempi ja paremmalla hyötysuhteella toimiva vaihtoehto olisi Corsair VX450W.
Joo powerista ei voi olla koska kaverilla 600w ja sillä sama homma että pysyy vaan mustana näyttö ku laittaa koneen päälle. Tossa mun paketti koneessa taitaa olla 350w. Voiko toi sit vaan olla hajalla/ei sovi emolevyn kanssa yhteen? Näytönohjaimen tuuletin kyllä lähtee pyörimään mutta näyttöön ei vaan tule mitään muutaku mustaa. Sitten näyttö lopulta sammuu ku ei tule singnaalia sille. Hyviä näytönohjain ehdotuksia otetaan vastaan. Budjetti 100€ luokkaa. Kokeillut biossista säätää asetuksia ilman vaikutuksia.