Multa löytyy koneesta kaksi kappaletta kiintolevyjä. Toinen kiintolevy, jolla käyttis on, pitäisi formatoida. Viime kerralla kävi niin että sain formatoitua tämän käyttis-kovalevyn, mutta en päässyt käsiksi toisen (sata) kiintolevyn tiedostoihin, koska kovalevy ei edes näkynyt resurssienhallinnassa. Sain kovon lopulta takaisin käyttöön formatoimalla sen. Onko mahdollista saada sata-levyllä olevat tiedot säilymään windows-kovalevyn formatoinnin ja käyttiksen uudelleenasennuksen jälkeen, niin että pääsen käsiksi siihen resurssienhallinnasta?
Ota siitä kakkos-kiintolevystä kaapelit irti ennen formatointia, silloin sillä levyllä olevat tiedostot ovat varmasti tallessa ja turvassa.
Jäikös sata ajurit asentamatta winukkaan ja siksi se ei näe sitä kovoa? Ja tosiaan aina kannataa irroittaa muut kovot kun winukan asentaa uusiksi. Niin varmasti ei mikään häikkä pääse tieostoja siitä tuhoamaan. Winukan asennuksen jälkeen kun kovoja voi lisätä. Ne ei mitään erillisiä ajureita tarvi. XP:ssä julkaisuhetkellä ei ollut tietoakaan sata kovoista. Siksi se pitää sinne erikseen laittaa. Sata kovoon asennettaessa funktionäppäimellä (F3 ?) 'kolmannen osapuolen ajurit' ne saa syötettyä asenuksen alkajaisiksi.
Mulla oli mun mielestä sata-ajurit asennettuna, eikä silti näkynyt. Sitte katoin ohjauspaneelista levynhallinnasta, josta winukka kerto, että sen levyn sais käyttöön vaa formatoimalla. Ja sen sitte jouduin tekee... :/ Mut saisko sen siitä sitte jotenki käyttöö ilma että tarvis ruveta kiintolevyä tyhjentelee?
Nyt muistin että tuon SATA kovalevyn tila oli Vieras tuolla levynhallinnassa. Mitenkäs sen saisi peruslevyksi formatoimatta sitä?
Eli siis jos nyt formatoin koneeni, jossa on: 75 Gt:n IDE-kovalevy, jolla on nyt winukka asennettuna ja sen tila on levynhallinnassa peruslevy. 200 Gt:n SATA-levy, joka toimii "varastona" ja se on levynhallinnassa peruslevy. Eli jos nyt forkkaan tuon 75 Gt:n levyn, muuttuuko tuon 200 Gt:n SATA-levyn tila winukan uudelleenasennuksen jälkeen taas vieraaksi, jolloin en pääse levyyn käsiksi formatoimatta sitä?