Noin kaksi vuotta sitten gigantista ostettu kone ja nyt pitäis saada taas vähä lisää elämää koneeseen!. Eli mistä nään tietokoneen kokoonpanon (näyttiksen,prossun,virtalähteen,emolevyn ynnä muut?.
CPU-Z Prosessori, emo, muistit GPU-Z Näytönohjain Ota huomioon, että markettikoneita voi olla välillä todellakin kinkkistä päivittää, ja usemmiten niiden päivitys rajoittuu vain muistin lisäykseen. Selvitä kuitenkin osat, niin täälä voidaan sinua auttaa.
Koneessa on vain 2 x 256mb(266mhz) ddr2 muisti kampaa, joten jos laitan haen multitronicilta huomenna " 2GB 800MHZ DDR2 NON-ECC CL5 DIMM" kamman niin meneekö ja onko tuo ihan yhteen sopiva?.
Ota mielummin vanhat pois, ja hae tilalle kaksi yhden gigan kampaa. Kaksi 1Gb kampaa on näät parempi, kuin yksi 2Gb kampa - "väyläleveys" on silloin kaksinkertainen. Vanhat pois sen takia, että kaikki muistit toimivat aina hitaimman kamman mukaan. Vaikka muut olisivat 800MHz, niin ne toimivat silti 233MHz, jos kokoonpanossa tämmöinen musta lammas sattuu olemaan. Tosin en tiedä kuinka suuren väylänopeuden emosi ylipäätään sallii, mutta ei sillä sinänsä väliä ole: sitten muistit toimivat vain vähän hitaammalla. Ja yhteensopivuuksiahan ei takaa sitten Gigantti, joulupukki tai Jumalakaan, kun aletaan sovittelemaan geneerisiä markettikoneisiin. Mutta periaatteessa pitäisi toimia kuin tanssi.
Evererest Home, jos ilmaisen ja ei mitään aikarajoitettua kokeiluversiota haluaa. Googlaten siis. Tota Homea ei pitkiin aikoihin ole saannut ladattua valmistajan, Lavalysin sivuilta. Muualta kyllä.