Joo.. Tehtävien hallinta ei toimi.. valittaa: Järjestelmän valvoja on poistanut tehtävien hallinnan käytöstä... minun tietääkseen se ei ole otettu pois käytöstä ja en nyt tiedä että mitenkä sen saa takaisin päälle.. voisiko joku teisät auttaa?
Auttaisko tämä? (tuplaklikkat talletettua tiedostoa) http://www.kellys-korner-xp.com/regs_edits/taskmanager.reg Jos käsin regeditillä muokkaus on tuttua. Jos katsot ton .reg sisältöä Disable-avaimia arvolla 1 ko toiminta on päällä, eli estää. Arvolla nolla on sama kuin avainta ei olisi eli ei estä. .reg kun osaa vain muutta avaimen arvoa. Reset niminen tweak löytyy http://www.kellys-korner-xp.com/regs_edits/TaskManager_Reset.reg Hassusti tuossa ei ole kuin haaran otsikko. ei mitään avaimia ja arvoja. Olisko viallinen tweak tallentunut?
joo elikkä.. kun painoin tuosta linkistä minkä annoit niin se sanoo : Järjestelmänvalvoja ei anna muokata sitä... tiedätkö tälläiseen ongelmaan ratkaisun?
Tuon muutoksen on tehnyt jokin haittaohjelma. Siksi kannattaisi skannata kone. Mikä Windows versio. Voisit kokeilla kirjautua Järjestelmänvalvoja-nimiselle tilille X*P:n tapauksessa ja vielä XP Home:n kyseessä tämä onnistuu ollessa vikasietotilassa. Jos on XP Pro, niin voit käyttää ryhmäkäytäntöeditoria. Muutamia muitakin vaihtoehtoisia tapoja korjata http://www.pchell.com/support/taskmanagerdisabled.shtml