Windows XP Pron muuttaminen Fi versioksi

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi jonekone 11.09.2008.

  1. jonekone

    jonekone Member

    Liittynyt:
    10.11.2005
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kaverini väitti että voin vaihtaa XP Pro En version Fi versioon Windows Update-sivun kautta. Onnistuuko muka? Ja jos, niin miten?
    Kiitti etukäteen.
     
  2.  
  3. Mintaren

    Mintaren Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2005
    Viestejä:
    110
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  4. Make_72

    Make_72 Active member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,670
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
  5. tukis

    tukis Guest

    Taitaa olla vain päivitykset. Koko paketti on kymmenen kertaa suurempi.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 12.09.2008
  6. Vigilante

    Vigilante Guest

    ei saa vaihdettua jos et omista MUI-pakettia ja niitä ei myydä rahvaalle vaan ne on tarkotettu ainoostaan OEM-valmistajille esiasennuksia varten
     
  7. jonekone

    jonekone Member

    Liittynyt:
    10.11.2005
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli siis käytännössä hankalaa - ellei mahdotonta - tavalliselle pulliaiselle?
     
  8. Vigilante

    Vigilante Guest

    no siis ei onnistu! Tornihuhu koko homma! Helpompi on kaivaa ne yläasteen enkunkirjat esille ja vähän kertailla
     
  9. Mintaren

    Mintaren Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2005
    Viestejä:
    110
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itselläni on yhdessä läppärissä juuri tuo OEM MUI-XP. Epäilemättä siitä voi olla apua monen käyttäjän ympäristöissä, esim. kouluilla jne. MUI-järjestelmän käytös on kuitenkin hieman omaperäistä johtuen siitä, että järjestelmän kieliversio on pohjimmiltaan se englanti (esim. järjestelmäpäivitykset).
    Käytännössä siitä tahtoo kuitenkin tulla sekakielinen, eikä monia ohjelmia ei ole käännetty suomeksi, mikä ainakin omalla kohdallani oli selkeästi häiritsevämpi piirre kuin puhdas englanti. Purkkapaikkoja ja perunaliimaa. Jaksanut kiusata itseäni, jätin pelkän englannin.

    Optimistisesti uskoisin, että kyllä englannillakin alkukangertelun jälkeen pärjää kuka tahansa, vaikkei kieli kunnolla taipuisikaan. Jos netti pelaa, niin verkossa on useita englanti-suomi-sanakirjoja ja käännöskoneita, joista voi luntata alkuun ja hakutoiminnoiltaan hyviä romppujakin saa, myös teknistä englantia.
    Monet termien suomalaisvastineet ovat kuitenkin "fingelskaa", eikä moni termi välttämättä sanoisi ensinäkemältä suomeksikaan sen enempää, esim. vaikka etätyöpöydän ohjeen istunnonhallinta tai ryhmäkäytännöt.
     

Jaa tämä sivu