Hei! Osaako kukaan kertoa seuraavien osien hyvät idle ja max load lämpötilat. HD4870 Q9450 Samsung 1TB Spinpoint F1, 3.5" Western Digital 640 GB, Caviar SE, 3.5" Olis tarkotus kellottaa niin olis kiva tietää vähän milloin ei enään mene hyvin. Kiitos!
Loadissa ei kannata päästää prossua paljon yli 70c. (itselläni ollut aina prossulla tuo 70c "kipurajana" ) Näyttistä ei vakiocoolerin kanssa kannata paljoa kellottaa.. Kovoilla ei niin väliä, joku 30-40c on hyvä.. Jos korkeampana on koko ajan, niin luonnollisesti elinikä vähän lyhenee.
Ei oo näyttis perus coolerilla En ole hullu. Elikkäs aika korkealle saa tuo prossukin mennä. IDLE lämmöt tällä hetkellä (ei kellotusta): Huone: 24.8 GPU: 44 CPU: ~55 Samppa: 30 Westernistä ei hajua :/
Kylläpä korkeahkolla idlailee tuo prossu. Tuo Ratukka toimii vielä vissiin ~100 asteisenakin ilman ongelmia.
Tältä sivustolta löydät hieman tietoa prosessoreiden lämmöistä: http://users.erols.com/chare/elec.htm
Joo itekkään en ymmärrä tota mun prossun lämpöä. Eli kotelona on P182B ja uudet Noctuat sitä tuulettaa (myös prossussa) edessä on 1, katossa 1, takana 1 ja prossussa kaksi tuuletinta (aluksi oli 1 mutta halusin testata tippuuko lämmöt ja ei tippunut). Näyttiksessä on oma jäähdytys ja powerissa. Olis kiva saada lämmöt laskemaan että sais vähän edes kellotettua.
Nuo vakio jäähyt ovat kyllä niin naurettavai. Kyllä niillä ilman kelloja käyttää mutta sitten kun pitäisi kellottaa, niin lämmöt hyppivät silmille. Itselläni tuo q9450 toimii 3,2ghz ja lämmöt vielä sopivasti 60 astetta. Jäähynä toimii xigmatekin HDT-S1283.
Siis mulla on prossussa tämä -> http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=14&lng=en Ja 4 tälläistä koneessa kiinni -> http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=12&lng=en Näyttiksessä on Accelero turbo modulella mutta siihen vielä varmaan pistän nippusiteillä noctuan
Katso coretemp ohjelmalla ja rasita prossua esim orthosilla ja kerro paljon näyttää lämpöä rasituksessa.
kato lammot realtempilla, nayttaa 45nm prossujen lammot oikein. Itella on q9300 3ghz, ja rastitukses max 65 3 ja 4 coret, mut muuten sit siin 60 orthos rasituksessa siis. coolerina xigmatek hdt-s1283. toisaalta prossun hs varmaa aika kiero ja pitas varmaa xigmaki hioa ni laskis lammot vielaki
Itselläni q9450 3,2ghz samalla jäähyllä eli xigmatek hdt-s1283 ja orthos rasituksessa max 60 astetta. Varaa olisi vielä kellottaa. Coretemp näyttää saman lämmön kuin bios ja kummatkin ovat hyvin realistisia. Realtemppia en ole tarvinnut.
En kauaa jaksanut pitää mutta noin 10 oli päällä prime95 koska se on ohjelma millä sain kaikki 4 corea rasitukseen. Huomatkaa myös kellotaajuus ja kone ei ollut viellä päällä kuin pari minsaa kun piti boottia. Heh ja tosta toisesta kuvasta kattokaa vaan alalaitaa sammutin primen ennenkuin otin kuvan EDIT: Unohtui miten image tagit tehtiin EDIT: Edelleen image tagit väärin Jos jaksatte voisitte samalla kertoa vähän miten aloittaisin tämän kellotuksen. P5E Deluxe, Q9450, HD4870 ja 4gt 1066Mhz ddr2 olis kokoonpano
Onhan nuo tosiaankin hiukan korkeat jos vakiokelloilla 60 astetta. Onko Noctua varmasti kunnolla kiinni eikä heilu ollenkaan? Mites tahnat olet laittanut? Itse aina sivellän ohuen kerroksen prossun päälle. Ja koitas katsoa lämpötilat ilman sivupaneelia.
Eli tähän asti joka kerta olen tahnan ja coolerin oikein asentanut eikä tunnu nytkään heiluvan. Väliin aina laitan tota Zalmanin tahnaa koska helppo levittää. Nyt en jaksa sivupaneelia avata (ei niin helppoa) mutta huomen aamulla sen teen ennen koulua kun se vasta alkaa 11.45 ja loppuu 13.00
Konetta olen nyt käyttänyt peruskäytössä sivuauki niin lämmöt ovat seuraavat: CORE1: CORE2: CORE3: CORE4: MIN: 39 34 37 36 MAX: 46 39 44 40
Nuohan ovat jo selvästi paremmat lämmöt. Eli taitaa olla kotelotuuletuksessa vika olla. Yleinen periaate on että taka ja ylätuulettimet puhaltavat ulos ja pohja sekä etutuulettimet sisään.