64-bittinen intel suoritin

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Netti 22.08.2008.

  1. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  2.  
  3. _Micah_

    _Micah_ Regular member

    Liittynyt:
    11.01.2008
    Viestejä:
    208
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  4. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    miten muuten olin ajatellu quad corea ehkä 2.66 mallia tray
    mutta mitä muistia kannattas ostaa?
     
  5. nikozjr

    nikozjr Guest

    2gigan kampoja 800mhz tai sitten jos emo tukee oliko se 1066mhz niin semmosta.

    myös 4gigan kammat ovat hyviä niit ei tarttee kun yks niin o tarpeeks kyl se 2gigaakin riittää.
     
  6. neverlife

    neverlife Active member

    Liittynyt:
    05.05.2008
    Viestejä:
    1,018
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    -Tarkoitat vissiin Q9450? Ilmotus luontosesti voin sano, että Tray tarkoittaa pelkkää prosessoria, eli mitään tuulettimia tai siiliä ei tule mukana ja se taas tarkoittaa niitten ostoa erillisesti, myös Tray mallin takuu on 2vuotta pienempi. Mielestäni http://www.jimmspc-store.fi/tuote/CNPS9700LED olisi oiva kaveri Trayn kanssa.

    -Muisteiksi esim. http://www.jimmspc-store.fi/tuote/AD2800E002GOU2?classid=4&groupid=21&subgroup=135 Eli kyseessä on 2kamman kitti mikä sitten laitettaisiin dual channeliin kasattaessa http://en.wikipedia.org/wiki/Dual-channel_architecture
     
  7. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    tuo mun emo on limited malli mukana tuli zalmanin tuuletin prosullekin
    8gt tä olin ajatellu laittaa onko nuo 1066mhz muistit mistään kotosin
    mitäs sitte taas jos hankkii 1000mhz muistit ja kellottaa 200mhz
    jos oikein ymmärsin tuon emon pitäs kestää kellotus aina tonne 1200mhz asti
     
  8. neverlife

    neverlife Active member

    Liittynyt:
    05.05.2008
    Viestejä:
    1,018
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    -Rehellisesti en näe mitään syytä miksi hommata 8gigaa keskusmuistia, vaikka olisikin Vista, 4gigaa pitäisi riittää kaikkiin tarpeisiin.
    -Sitten pelkästään nostamalla muistin kellotaajuutta ei välttämättä saada toivottuja tuloksia, myös esim. CAS latency merkkaa erittäin paljon http://en.wikipedia.org/wiki/CAS_Latency tosta sitten lukemaan, mutta lainatakseni "So in novice terms, the lower CAS latency, the better it is".

    Edit: Senat sakaisin
     
    Viimeksi muokattu: 25.08.2008
  9. Yottabyte

    Yottabyte Regular member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    2,363
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    no kylläpäs täälä nyt ollaan vauhdissa, miksi kukaan ei puutu jo siihen, että ollaan ostamassa 1066 mhz muistia, vaikkei siitä ole käytännön hyötyä ollenkaan, eron 800mhz ja 1066mhz välillä huomaa vain testiohjelmilla, samoin on latensseissa. Kellottaessa voi teoriassa tarvita 1066-muisteja, mutta jos sinä et vesijäähdytä, etkä aijo mennä yli 500 FSB:n niin et tarvitse 1066mhz muisteja. Toinen mihin haluan puuttua on tuo muistin määrä, 4 gigaa on optimi, eikä 8 gigasta ole käytännössä taaskaan hyötyä. Sitten vielä, en tajua että mikä idea on kellottaa muisteja, et saa siitäkään mitään hyötyä, se minkä saat on lähinnä rikkinäiset kammat, jos jotain kellotetaan niin näyttis ja prossu.

    Niin ja mitä tuohon CAS latencyyn tulee, niin se ei kyllä nykyään merkkaa juuri mitään, nykyajan prosessorit on suuniteltu niin, etteivät ne juurikaan huomio latensseja.
     
  10. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    jaa mutta eikös ole näin että on parempi olla liikaa muistia kun liian vähän nykyisessä kokoonpanossa on 2 gigaa ja kone häntii kestää monta minuuttia että pääsee esim selaimeen tai johonkin muuhun ohjelmaan
     
  11. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Hitaasti se Windows käynnistyy 8 gigallakin ja huippuprossulla, usko pois. Käytä valmiustilaa, jos haluat nopean käynnistyksen.

    Voihan "ylimääräiseen" muistiin tietysti luoda RAM-levyn, johon voi ladata jotain työfileitä, esim. videoita, jotka sitten latautuvat tosi vauhdilla. Tosin lataus kovolta ensin RAM-levylle on ihan yhtä hidasta kuin aina ennenkin.
    Oikeasti, en usko, että saat tällä hetkellä lisähyötyä yli 4 gigan muistilla, et oikeastaan paljoakaan edes yli 3 gigan. Seuraava Windows, Seiska tai Vienna tai mikä lopulta onkaan, varmaan sitten kaipaakin jo sen 8-64 gigaa, mutta siitä ei kannata murehtia nyt.
     
  12. Yottabyte

    Yottabyte Regular member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    2,363
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    oletko seurannut siinä vaiheessa muistin käyttöä, vinkkinä että se ei ole likikään sitä neljää gigaa, eikä kaksikaan gigaa tule välttämättä täyteen, jossa loppuisi kesken ja oikeasti ruvettaisiin tosissaan tarviimaan enemmän, voin rehellisesti sanoa, että ikinä ei ole minulla mennyt normaalikäytössä (eli ei muistille testejä tehtäessä) neljään gigaan muistinkäyttö. Sinulla menee kone niin jumiin, koska sinulla on ehkä kone täynnä kaikkia turhia ohjelmia jotka käynistyy koneen kanssa, vastaus ei ole lisää muistia, vaan ohjelmien karsinta

    Eikös seuraava Windows ole juuri suuniteltu kevyemmäksi, pienemmän kernelin ympärille niin, ettei se vie niin paljon muistia kuin vista?
     
  13. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ajattelin että sais enemmän irti tosta emosta jos kellottelis muisteja ja täytyyhän siitä olla hyötyäkin toisaalta sitte en jätä tyhjiä slotteja vaan hankin 4x1 gt dual kittejä
     
  14. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  15. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    jaa ei se käy liian isot voltit pitää olla 1.8 volttia
     
  16. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    OT:
    Niinhn sitä on lupailtu, mutta sen näkee sitten. Pahoin pelkään, että suurista (pienistä?-) puheista huolimatta totuus ei ole niin ruusuinen.
    Ja vaikka itse käyttöjärjestelmä olisikin saatu pieneksi ja nopeaksi (mitä en siis usko ennen kuin näen), niin eiköhän suuntaus silti ole kasvaviin keskusmuistimääriin muiden ohjelmien toimesta.
     
  17. Yottabyte

    Yottabyte Regular member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    2,363
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    njaa itse toivon että winukalla menee niin huonosti kuin mahdollista ja linux ottaa vallan, mutta eipä siitä sitten sen enempää :p. Tarkemmin ajatellen hyvin todennäköisesti tosiaan pelkkää puhetta ja ihmeitä saisi tapahtua, että siinä kolmessa-neljässä vuodessa saataisiin noin radikaaleja muutoksia aikaan
     
  18. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Linuxin haittapuolena pidän kun kaikki pitää ohjelmoida toimimaan windows on kummiskin helppo käyttöinen
    mitä tulee siihen että jos pitäis lepotilassa tietokonetta sehän kuluttas virtaa kokajan eli sähkölasku ois tähti tieteellinen
    tässä ois tällänen setti pitäs käydä tohon mun voltti limittiin
    http://www.only4pro.com/index.php?id=showitem&index=1772
    eikä tule edes paha hinta jos tilaa 2 settiä
     
  19. Yottabyte

    Yottabyte Regular member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    2,363
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    en jaksa ruveta tästä riitelemään. Mielipideasioita, Linux vai Windows, klassinen kysymys. Kuitenkin tuohon ohjelmointiasiaan puutun tällä lainauksella (en jaksa nyt kirjoittaa romaania asiasta), joten lainaan itseäni =D, lukekoot ken jaksaa:

    elikkä Linuxilla tehdään asiat vähän eri tavalla, ei se välttämättä tarkoita, että kaikki on vaikeaa, linux pitää vain erilaisuudessaan opetella windowsista erikseen, yleensä ihmiset jotka väittävät linuxia vaikeaksi ja windowsia helpoksi ovat kokeilleet linuxia päivän-pari ja käyttäneet winukkaa vuosia, helposti kymmenenkin vuotta. Väitän, että jos nämä ihmiset antaisivat linuxille viisi vuotta, niin he eivät ikinä haluaisi palata katselemaan windowsin kömpelöitä graafisia työkaluja ja bugisia automaattitoimintoja. En käske ihmisten käyttää linuxia, enkä edes jaksa väittää teille että se on parempi kuin windows, mutta jos jaksatte niin lähtekää vain avoimin mielin kokeilemaan

    Pahasti off topic, älkää syöttäkö minua käärmeille :S

    Ja sitten vielä vähän asiasta, en nyt vieläkään tajua, että miksi ostat neljä gigan kampaa, onko se oikeasti nopeampaa. Minusta meinaan Dual Channel on nopeampaa, eli kun on kiinni kaksi kampaa, neljä kampaa ei nopeuta, eikös näin?
     
  20. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tietokeeen rakentelu on nykyään kilpa varustelua kellä on esim enemmän muistia ja tuo 4 gigaa tuntuu olevan yleinen kaikilla jotka täälläkin kirjottelee onko muuten muistin merkillä väliä
    tuntuu olevan trendi että on esim kingstonin kampa ja siinä samsungin piirit
     
    Viimeksi muokattu: 26.08.2008
  21. Yottabyte

    Yottabyte Regular member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    2,363
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    kyllä sinun kannattaa 4 gigaa hommata, tarkoitin sitä, että mikset osta kahta kahden gigan kampaa
     

Jaa tämä sivu