Apua ostoksiin

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi JussiAM 22.08.2008.

  1. JussiAM

    JussiAM Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2006
    Viestejä:
    160
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Todella. Valaiskaapas vähän noviisille, että miten ostan uuden emolevyn ja pitääkö erillinen prosessori ostaa kaupan päälle vai onko useimmissa emoissa jo kiinni valmiina prosessori? Mistä tiedän että sopiiko emolevy koneeseeni?
     
  2.  
  3. blindpeer

    blindpeer Regular member

    Liittynyt:
    14.11.2005
    Viestejä:
    315
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Emolevy on ns. tietokoneen sydän ja siihen kiinnitetään kaikki muut osat. Prosessoria ei ole integroituna emolevyihin. Tarkoititko tuolla emolevyn sopivuudella koneeseesi sitä että mahtuuko emolevy koteloosi?

    Miksi olet ostamassa uutta emolevyä?
     
  4. JussiAM

    JussiAM Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2006
    Viestejä:
    160
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Vanha emolevy kärähti ja olen ostamassa kaikki uudestaan sisältä. Ollut jo 5 vuotta paikallaan ja alkavat kaikki kettuilla.

    Jos ostan Prosessorin niin pitääkö minun itse kiinittää sen sitten emolevyyn - ja - mistä tiedän oikean emolevyn. Koneesta sojottaa sellaisia piuhoja etten usko ihan aivan kaikki käyvän.
     
  5. blindpeer

    blindpeer Regular member

    Liittynyt:
    14.11.2005
    Viestejä:
    315
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Minkäslainen emolevy se sun entinen oli? Esim. Everest -ohjelmalla saa hyvin tieto tietokoneen komponenteista. Ei se prosessori ole vaikea asentaa emolevyyn.

    Emolevyn malli täytyy tietää, jotta uuteen emolevyyn saa kiinni vanhan prosessorisi, näytönohjaimen, muistit, kovalevyt etc.. Jos noinkin vanha kuin 5vuotta on kone niin varmaan suosiolla uusi kone kannattaisi ostaa..?
     
  6. JussiAM

    JussiAM Regular member

    Liittynyt:
    02.12.2006
    Viestejä:
    160
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Se oli tollasesta Fujitsu Siemens koneesta. Sellaiset tiedot olen saanut että se on 939 sarjaa. Enempää en tiedä. En voi kattoa ohjelmalla koneeni tietoja, koska kone on todellakin rikki ja pitää uusia.
     

Jaa tämä sivu