"Esikatselukuvat" näkymästä hävisi kansioiden nimet

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi M3G47R0N 14.08.2008.

  1. M3G47R0N

    M3G47R0N Member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    42
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Käytän esikatselukuvat-näkymää musiikkikansiossa. Tänään kun avasin kansion, olivat nimet kansioista kadonneet. Mistä tämä voi johtua? Muissa näkymissä nimet näkyvät. Kyseessä Windows XP. Luulisi olevan simppeli juttu?
     
  2.  
  3. M3G47R0N

    M3G47R0N Member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    42
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Nyt kun siirsin kaikki kansiot sieltä toiseen kansioon, niin se ongelma hävisi, mutta kun vaihdoin kansion nimen samaksi, niin taas nimet katosivat..Mitä ihmettä?
     
  4. tukis

    tukis Guest

    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 14.08.2008
  5. Aeonus

    Aeonus Regular member

    Liittynyt:
    17.03.2008
    Viestejä:
    399
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kuten tukis kertoi, shiftillä korjautuu. Käytän tuota ominaisuutta itse XP:llä ajoittain, sillä saat enemmän esim valokuvien thumbnaileja kerralla näkyviin kun nimet eivät ole viemässä tilaa.
    Kovin näppärää, vaikka hetki meni itse keksiä miten sen saa pois kun ensin vahingossa laitoin päälle :D

    Sen saa päälle valitsemalla esim kakkosnäppäimen menusta "näytä" ja klikkaamalla esikatselunäkymää shift pohjassa. Sen pois saamiseksi sinun täytyy ensin vaihtaa johonkin toiseen näkymään, esim luettelo tai vastaava, ja sitten uudestaan shift-klikkaat sitä esikatselunäkymää.
     

Jaa tämä sivu