Hal.dll puuttuu tai on korruptoitunut kovalevyn poiston jälkeen.

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi jokytol 10.08.2008.

  1. jokytol

    jokytol Member

    Liittynyt:
    07.05.2007
    Viestejä:
    32
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli koneessa oli 4 kovalevyä. (1x IDE ja 3x SATA) Poistin tuon IDE-levyn ja sen jälkeen alkoivat ongelmat. Levyn poistamisen jälkeen kun yritin käynnistää konetta, se käynnistyi Windows XP:n latauskuvaan ja sen jälkeen jämähti mustaan ruutuun. Poistetulla kiintolevyllä ei ollut mitään ohjelmia tai windowsin systeemejä, vain kaikki ylimääräinen sälä mitä on kerääntynyt.

    Tämän jälkeen kokeilin vaihtaa SATA-johtojen paikkoja kiintolevyistä toiseen. Jossain vaiheessa tuli ilmoitus ennen XP:n latauskuvaa:

    "Windows ei käynnistytnyt,koska seuraava tiedosto puuttuu tai on vioittunut:
    Windows pääkan.>\system32.hal.dll.
    Asenna yllä oleva tiedosto uudelleen"

    Tämän ilmoituksen jälkeen vaihdoin SATA-piuhojen paikat niihin kiintolevyihin missä ne alunperin olivatkin ja kun käynnistin koneen, tuli tuo samainen ilmoitus. Tämän jälkeen googletin tuon virheilmoituksen ja olen jo tehnyt nämä asiat:

    Tältä sivustolta löytyvät ohjeet: http://www.kellys-korner-xp.com/xp_haldll_missing.htm

    Kopioinut XP:n asennuslevyltä kyseisen tiedoston ja korvannut sillä alkuperäisen.
    - Valittaa yhä tiedoston puuttumista tai korruptuneisuutta.

    WinCaren Power Suitella korjata hal.dll- tiedoston.
    - Käynnistyy XP:n latauslogoon, mutta sen jälkeen musta ruutu.

    Windowsin korjausasennuksen.
    - Herjaa hal.dll puuttumista tai korruptuneisuutta.

    Mikään näistä ei siis ole auttanut. Olenko nyt skipannut jonkun mahdollisen ratkaisun vai meneekö kokonaan formatoimiseen ja wintoosan uudelleenasennukseen?

    Kiitoksia jo näin etukäteen jos joku osaa neuvoa.
     
  2.  
  3. tukis

    tukis Guest

    Boot.ini tiedostoon voisi lisätä useita uusia rivejä, joihin muuttaa vain levynumeron (osioiden numerointi ei kai ole voinut muuttua)

    Esim.
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

    multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

    multi(0)disk(0)rdisk(2)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

    multi(0)disk(0)rdisk(3)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

    jne..

    Kokeilee sitten bootatessa valita eri vaihtoehtoja

    Eihän ole ollut dynaamisia levyjä.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 10.08.2008
  4. jokytol

    jokytol Member

    Liittynyt:
    07.05.2007
    Viestejä:
    32
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ei ollut dynaamisia levyjä. Tuo Boot.inin muokkaaminen käsin sai xp:n latauskuvan takaisin, mutta sen jälkeen jämähtää taas vain mustaan ruutuun.
     
  5. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Jos hal.dll on mielestäsi kunnossa, voisi tietysti nopeana ja melko riskittömänä konstina kokeilla recovery consolessa "fix boot" ja " fix mbr" komentoja.

    Eli buuttaat XP:n asennuslevyllä ja kun asennus kysyy mitä tehdään, valitset R (=Repair) ja konsolissa sitten noita käskyjä.
    Ennen näitä olisi suositeltavaa levystä varmuuskopio "disc imagena" esim. ulkoiselle kovolle, mikäli levyllä on mitään arvokasta.

    Tietysti varmuuskopion pitäisi muutenkin olla ajantassalla, mikä tahansa kovohan voi hajota korjauskelvottomaksi koska tahansa.
     
  6. jokytol

    jokytol Member

    Liittynyt:
    07.05.2007
    Viestejä:
    32
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Nuo on jo kokeiltu eikä muuttanut tilannetta miksikään. Nyt on suunnitelmissa liittää kovot toiseen koneeseen ja ottaa matskut talteen ja asentaa xp:uudelleen kun ei mikään muu tunnu auttavan.
     
  7. jokytol

    jokytol Member

    Liittynyt:
    07.05.2007
    Viestejä:
    32
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Elikkäs sain toimimaan. Vaihtelin biossista kiintolevyjen boottijärjestystä ja jossain vaiheessa vaan alkoi toimimaan. Tuntuu ongelmalta mihin on niin monta eri ratkaisua kuin tapausta.
     

Jaa tämä sivu