Hei! Voi olla mahdollista, että kun koitan integroida vistan SP1:stä vistan asennuslevykkeeseen, niin vistan kopiointi sujuu koneelle, mutta integrointi vaiheessa vlite valmistelee sitä ja purkaessa SP1:stä se heittää bluescreeniä ja valittaa fyysisen muistin loppumisesta ja käynnistää itsensä uudestaan. Voiko tämä olla niin raskas prosessi, että 2Gt DDR2 667Mhz ei riitä ja virtuaalista muistia on se n.2400Mt.......Kiitos jos joku vastaisi!
Itsellä on saman verran ja yhtä nopeaa muistia ja virtuaalimuistia 1 Gt. Integrointi sujui 1 viikko sitten hyvin, joten vika on jossain muualla. Mitä versiota vLitestä käytät?
Koitin 1.2 RC ja 1.1.6 Final versioita. Hmm tässä kun olen ränkännyt tätä integrointia, niin sain sen herjaamaan tälläistä, että kyseistä imagesta mitä olen luomassa niin sen imagen kokoa pitäisi pienentää?*?*?*?*jaa ja mitenkä? vlite tekee siitä sen kokoisen mitä se tarvitsee... no ei ainakaan yli dvd:n mittoja. Riippuu mitä siihen laittaa.
Yritin eilen taas tätä samaa prosessia, mutta tällä kertaa jossain vaiheessa se sanoi, että prosessi keskeytetään koska ei ole paikkaa minne tallentaa??? Tuossa vLitessä se apply namiska oli harmaa eli sitä ei paljoa paineltu, eli kävin valitsemassa sen sp1:sen ja next:llä eteenpäin niin se alkoi suorittaa sitä... ideoita???
Näyttäs olevan noin 25GB C:\:llä, missä oletuksena on TEMP vLitessä. Heräsi pieni kysymys, että tuossa uusimmassa vLite RC:ssä se laittaa lataamaan tälläisen "Automated Installation Kit (AIK) for Windows Vista SP1 | 1375.9 MB (recommended)" Eli miksi ja mikä tuo on. En jaksanut ladata sitä kun oli niin isopaketti sillä hetkellä.
Äskettäin ihmettelin miksi ImageX ohjelma toimii minulla Vistassa, vaikka en ole asentanut siihen AIK:ta. Sitten huomaisin asentaneeni kokeeksi joskus vLite ohjelman. Se oli asentanut ainakin tiedostot wimfltr.sys wimfltr.inf ja wimgapi.dll. Huomasin myös että ainakin joku noista tiedostoista oli päivittynyt siitä, kun asensin AIK:n XP-koneeseen. Eikö niitä tule enää vLite ohjelman mukana?
Kyllästyin koko vLiten säätämiseen. Juu ei mullakaan aikaisemmin nLiten kanssa ollut ongelmia, mut vLiten kanssa liikaakin. Kyllä se saman suurinpiirtein ajaa saman kun tein norton ghostilla palautusosion vistasta missä on se sp1 ja muut romppeet. Jos jollain on kuitenkin jotain mikä voisi jelpata tuohon ongelmaan niin otetaan kyllä vastaan.
Mietin täs et voisiko tuolla Automated Installation Kit:llä olla merkitystä minun ongelman kanssa ja mikä merkitys tuolla paketilla on?
Käsittääkseni sillä voidaan muokata niitä asennuspaketteja ja sen mukana tulee WIM filtteri, joka on pakollinen vLitessä.