Eli te varmaan tiiättekin ku koittaa pelata jotain vanhempia pelejä koneella niin pitää laittaa se Yhteensopivuus tila/Compatibility mode vaikka Windows 98 että peli lähtee toimiin. Mutta mulla ku klikkaa sen pelin .exee ja menee Ominaisuudet nii ei siellä näy ku Yleiset ja Pikakuvake. Oon ny koittanu vaikka mitä ettii että sais tän toimiin, tietäskö joku ratkaisun? Kiitos!
Tee ohjelmalle pikakuvake ja muuta pikakuvakkeen ominaisuuksia. (Ohjelma tulee sitten käynnistää luodusta ja muokatusta pikakuvakkeesta)
Vista vai xp alla? Vista ei sovellu vanhempien pelien pelaamiseen sitten yhtään. Voit kuitenkin yrittää dosbox emulaattorilla saada toimimaan jos kyseessä on vanhempikin peli.
Tapahtuuko mitään: Käynnistä -> Suorita -> Kirjoita Avaa -laatikkoon hcp://system/compatctr/compatmode.htm ja paina ENTER Jollain oli korjausasennus auttanut. Jos sinulla on SP3 päivitettynä, niin se pitäisi poistaa ennen SP2 levyllä korjausasennusta tai sitten parempi tehdä SP3 asennuslevy vaikka Autosteamer ohjelmalla. Voi tuohon löytyä täsmäkorjauskin... Esimerkiksi tämä: Käynnistä -> Suorita -> Kirjoita Avaa -laatikkoon regsvr32 slayerxp.dll ja paina ENTER slayerxp.dll tiedosto pitäisi löytyä yleensä Windows\system32\ kansiosta eli %systemroot%\system32\ kansiosta. Se lisää yhteensopivuus-välilehden. Jos sytem32 kansiosta puuttuu tuo tiedosto (regsvr32 antaa virheen LoadLibrary("slayerxp.dll")-funktio epäonnistui - Määritettyä osaa ei löydy.) niin voi etsiä sitä koneelta samalta asemalta missä Windows-kansio on (etsi-toiminnolla) tai hakea Windows XP -asennuslevyltä seuraavasti: Laita XP-asenuslevy CD/DVD-asemaan. Klikkaa Käynnistä -> Kaikki ohjelmat -> Apuohjelmat -> Komentorivi Kirjoita avautuneeseen ikkunaan:huom. korvaa X-kirjain CD/DVD-aseman kirjaimella Koodi: expand -r X:\i386\slayerxp.dl_ %systemroot%\system32 Ja paina ENTER slayerxp.dll SP3 suomi PS. Kun lisää Kuvaus-sarakkeen (system32) kansioon, niin näkee dll -tiedostojen tehtävät helpommin, kuin esim. hiirellä osoittamalla. Se tapahtuu Klikkaamalla hiiren oikealla sarakeotsikkokenttää (missä lukee yleensä: nimi, koko, tyyppi, muokattu jne) ja klikkaa lisää... ja sieltä rasti ruutuun Kuvaus -> OK