Koneessa: MSI P6N SLI V2 Intel E6600 Club 3D HD 3850 3 x 1 Gb Kingston 667MHz 2 x IDE CD / DVD 2 x IDE kovalevy 1 x SATA kovalevy 1 x prossessorituuletin 8cm 1 x kotelotuuletin 12cm 1 x firewire PCI-kortti Paljon osia äsken vaihdettu ja kone tilttaa usein käytössä. Nyt kiinni Nexusin 400W poweri. Lisäksi DIMM 1 muistipaikka tyhjänä. Jos siihen laittaa muistia niin kone ei tahdo ollenkaan käynnistyä. Onko liian tehoton poweri vai johtuuko tilttaaminen muistipaikan reistailusta?
no powerin pitäisi riittää mutta ei se ole aina ihan varmaa. monilla emoilla on ongelma 4X1 muistien kanssa. laita 2kampaa kiinni päivitä uusin bios emoon. ja bootin jälkeen biosista manuaalisesti muistin jännitteeksi 1.8-1.9v laita loput kammat kiinni.
psu calc googleen, niin löytyy laskin sivustoja, jolla tehonkulutuksen voi arvioida. Kannatta katsoa useammasta. Noissa tulokset voi vaihdella radikaalisti. Aina voi olla maanatai kappale laatu powerissakin ja ei puske oikeata virtamäärää. Tai vajaat jännitteet. Everest Home ja muut vastaavat näyttää ohjelmallisesti powerin jännitteitä. Kuten myös bios, jota ei kyllä näe rasituksessa. Jonkinlainen Y-haara powerikaapeli pitäis olla, jotta käynnissä vois mitata yleismittarilla todelliset jännitteet. Ja pihti-virtamittari, jotta näkis paljonko virtaa kulkee. Tosin se jännite taitaa pudota, kun powerista virtahönkä loppuu ja laitteet imee enemmän. Memtest86+, Kovonvalmistajan sivuilta kovon kunnon testaus ohjelma, yms. Vikaahan voi olla missä vaan ja kone tilttaa. Ultimate Boot cd sisältää kokelman eri testiohjelmia.
Suurin osa teholaskureista on roskaa, 400W nexus riittää kyllä jos on ehjä. Ohjelmat voivat näyttää jännitteiksi mitä huvittaa, yleismittarilla selviää oikea jännite. Memtest86 on roskaa, Hci memtest on parempi Windows koneisiin.