Käyttöjärjestelmä on Windows Xp pro. Ongelma on seuraavanlainen: Kone käynnistyy normaalisti kunnes päästään kohtaan jossa Windowsin logo ja latauspalkki näkyvät. Kun kone on ollut tässä tilassa hetken se sammuu ja käynnistys alkaa alusta. Sama tulos tulee koittaessa käynnistää vikasietotilassa tai viimeisellä toimivalla kokoonpanolla. Missä mahtaa olla vika?
Koita järjestelmän palauttamista vikasietotilassa. Vikasietotilaan pääset painelemalla f8 koneen käynnistyessä ja valitset sitten vikasietotila.
Villinä veikkauksena heittäisin, että koneessasi on parin vuoden takainen Maxtorin kovo, joka nyt sitten vetelee viimeisiään.
En ollut tehnyt mitään erityisiä päivityksiä ennen ongelman alkua. Voiko tuon emolevyn tyypin tarkistaa jotenkin? Kone on Acerin Aspire E360.
EDIT: Luin väärin, sanoitkin kovo. Vanha kovo hajos, nykynen on alle puoli vuotta vanha Seagate Barracuda.
Jos ei tuo hardware ongelmista johdu, jokin lienee pahasti pielessä Windowsissa, varsinkin kun ei lähde edes vikasietotilassa. Muutitko jotain Windowsissa ennen ongelman alkamista? XP:n asennus CD:ltä voisi kokeilla korjausta ja uudelleenasennusta.
Katso käyttäjien tekemät oppaat osiosta xp korjausasennus. On kuvien kera. Ja ekana voit kokeilla samaisen ohjeen perässäolevaa palautuskonsolia, recovery console ja suorittaa ne muutamat kovon virheiden komennot.
Tein Windowsin korjauksen tuolla asennus-cd:llä. Kun käytin Chkdskiä kovalevyltä löytyi virheitä. Korjauksen jälkeen Windows alkoi taas toimia, mutta jumittuu vähän väliä. Vika lienee siis kuitenkin kovalevyssä? No, ainakin on vielä kovon takuu voimassa.
Kun nyt winukka jotenkin käy, niin Oma tietokone kovoa hiiren 2, napilla > Ominaisuudet > Työkalut > Virheentarkistus. Jos jotain toiminta apua syntyis. Risa kovo tietenkin takuuna vaihtoon. Valimistajan sivuilta käy katsomassa mallisi merustella ladattavista ohjelmista kovolle tehty testiohjelma. Yleensä tekevät boottidisketin, usb, cd versioitakin voi olla. Niillä kone bootataan ja ilman seonnutta käyttistä ne testaa kovon kunnon. Se jos sanoo virheitä, niin saletisti kovo risa eikä winukka suttuisia tiedostoja tms. tehnyt.
Windows ehti toimia noin puolituntia, ehdin sentään ottaa tiedostoja talteen. Sitten kone jumittu kokonaan, eikä enää Windowsin korjauskaan tee mitään. Kuinka kauan kovalevyjen yleensä "pitäisi" pysyä kunnossa? Puolivuotta ainakin tuntuu järjettömän lyhyeltä.
Puoli vuotta on järjettömän lyhyt aika. Yleensä ne kestävät ainakin sen takuun loppuun saakka Windowsin uudelleenasennusta voisin suoritella, eihän sitä tiedä jos vain olisi XP sekaisin. Jos ongelma ilmenee uudelleenasennuksenkin jälkeen, mene kuitin kanssa vaatimaan vastaavaa tuotetta. EDIT: Niin tai löydät toki kiintolevyn tarkastukseen välineen tuosta http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/seatools/
LiveLinux peliin. Sillä saat siireltyä usb tikulle tai poltettua polttavalla asemalla tiedostot kovosta talteen. Jos vika on winukassa (tai vain osittaista tiedoston korruptoitumista, ettei se kovo hyrähdä boottiin oikein). Jos LiveLinux ei kovoa onnistu lukemaan, niin kovo on sökö. Sillä voit myös tuhota winukan kansiot ja kovon c: juuri tiedostot, jolloin winukan asennus lähtee "tyhjään" koneeseen, jättäen muut kansiot koskematta. Ja tossa on sulle linkki pantu valmistajan testausohjelmiin. Seagatellä on harvinaisen hyvin toi ohjeistuskin työkalun käyttöön. Kovalevyjen pitäisi kestää kauemmin kuin kuin kukaan viitsii sitä tietokonetta käyttää. 'Etkai sä tommosella ritsalla enään....' Ja usein kestävätkin. Sitten välillä tulee sutta ja sekundaa, vaikka siltä laadukkaimalta valmistajalta.
Tiedustelin asiaa, niin liikkeessä ei ole antaa samanlaista kovoa tilalle, mutta tarjoavat jotain samasta hintaluokasta. Olisikohan olemassa mitään suositeltavaa merkkiä, mikä kannattaisi ottaa?