Hei, Eilen yht'äkkiä pöytäkoneeni vain pimeni ja sammui. Yritin sitä käynnistellä, mutta ainoa mitä tapahtuu on että power-näppäimen valo tulee päälle ja alkaa kuulua hyrinää, mutta ilman niitä tavallisia lonksahteluita ja naksahteluita kuin normaalisti koneen käynnistyessä. Näyttöön ei tule mitään. Jätin sen sitten päälle hyrisemään pidemmäksi aikaa ja se taas yllättäin alkoikin normaalien naksahtulejen saattelemana käynnistyä ja toimi ihan normaalisti pari tuntia, kunnes taas sammui... Enkä ole saanut sitä sen jälkeen enää käynnistymään sen enempää kuin aiemmin kuvasin, eli se vain hyrisee. Pystyisikö sitä korjaamaan kotikonstein mitenkään? :/
Kyllä tietokoneen voi korjata 'kotikonstein'. Pääsääntöisesti viat korjataan paikallistamalla viallinen osa ja vaihtamalla se. Vaihtoon ei juuri ruuvimeisseliä kummallisempaa työkalua tarvita.
Liitä kovalevy toiseen koneeseen ja kokeile toimiiko. Kuvailemasi vika ei välttämättä tarkoita että kovalevy olisi rikki. Ilmeisesti jostain syystä epäilet sellaista?
No ibas tarjoaa palveluja jotka maksavat tonnin+, osta ulkoinen varmuuskopio levy , 500 gigaa maksaa 70-85€ ja vaikka päälevy hajoais niin kaikki ois tallessa. Toisaalta winkku on sen verran paska , että se vaatii hoitoa ja ei muuta kuin testaten eri ohjelmilla chkdsk /f -virheitä varten , no monta mahdollisuutta katsoa virukset trend -sysclean -bitdefender jne.... Osta nyt ihmeessä , ulkoinen kiintolevy , jota päivität.. ja kaikki on hyvässä tallessa. Tohon ongelmaan voi nää paremmin tietävät kaverit sanoa enemmän? Useimmat virus tekijät käyttävät konetta hyväkseen, eivätkä tuhoa sitä. Mulla kaverit v2002 , jopa nopeuttivat sitä! Kopioi kaikki tarpeellinen sille ja putsaa koko levy