Moi, formatoin koneen. Ennen tätä tarkistin ohjauspaneelin järjestelmä-kohdasta prosessorin olevan athlon xp 3000+. Nyt ku käynnistin koneen ilmoitti se alussa olevansa 1700+. En ole vielä asentanut windowsia uudestaan. Aikaisemmin kone oli ehkä ylikellottu. Näkyisikö se silloin 3000+:na jos kelloja olisi tarpeeksi? Onko mahdollista että se näyttäisi aluksi virheellisen lukeman, 1700+? Kiitos vastauksista.
Eli kun käynnistit koneen uudestaan, se näytti ensimmäisesäsä kohassa että Athlon XPtm 1700+? Saattaa hyvinkin olla, että jos prosessori oli kellotettu windowsista käsin niin kellot poistuivat kun formatoit koneen, mutta silti hieman outoa että se näyttää sen koneen käynnistyttyä. Mikä on emolevysi?
Tuo sinun athlon 3000+ saattaa olla 1700mhz taikka sitten formatoinnin jälkeen on mennyt virransäästöominaisuus päälle niin laskee automaattisesti kellot alemmas ja saattaa näyttää sitten Athlon 1700+.
jos sulla amd athlon64 3000+ niin sen toddilen teho on siinä 2.2 paikella että älä ole huolissaan mullakin näyttää vaan 1.8
Mikäli kyseessä on Athlon XP 3000+ sen oikea kellotaajuus on 2167 MHz. # AMD Athlon XP 3000+ (Barton) # Kellotaajuus: 2167 MHz # Väylänopeus: 166 MHz (333 MHz DDR) tuosta kun laskee väylän kertoimen 2167/166 saadaan 13. Liekö jostain syystä käynyt niin, että emolevyn väylätaajuus on tippunut 133 MHz, kun sen pitäisi olla 166 MHz. Tästä kun taas lasketaan 13*133 saadaan 1729 MHz eli noin 1,7 GHz.
wat -------- Mikä prossu sulla on oikeesti? Voi olla että kone tunnistaa eri prossuksi jos kellot on tippunu.
ainiin koska amd on julistanu että athlon64 3000+ ja siitä ylös päin prossut toimii kahden gigahertsin kellotaajuudella
Mikä emolevy sulla on? Siltä varalta vaan että älä mene nostamaan FSB tä BIOS in kautta, muuten saattaa palaa koko emolevy. Siksi älä nosta sitä jos vaikka emolevystä jumpperit on säädetty niin, että se tukee esim 133mhz. Tai sitten, yritä säätää BIOSista "Advanced Chipset Feautres" kohasta kaikki CPU liittyvät AUTO- asentoon