Asensin uuden windowsin (xp home edition) mutta kun olin sen asentanut niin äänet eivät pelittäneet. Tarvinko uudet ajurit ja mistä ne saa?
Esimerkiksi voisi etsiä Merkkimikro: Koneen valmistajan sivuilta Itse kasasattu kone: Emolevyn valmistajan sivuilta
Lataa vaikka Everest trial -versio (ilmainen kokeiluversio) Lataa vaikka ensimmäinen. Sillä saa tietoa koneen laitteista ja jopa valmistaja voi löytyä. Voisit tietytsti katsella koneen kuoren ympäri. Esimerkiksi takaa tai pohjasta voi löytyä tekstiä.
Kiitos. Tässäpä vielä ne tiedot: Multimedia: Äänikortti C-Media CMI9739(A) @ SiS 7012 Audio Device Nyt haluaisin vielä poistaa tuon everestin, käykö shift+delete vai joku erillinen?
Poista Everest ohjauspaneelin kautta. Ohjauspaneeli -> Lisää tai poista sovellus Toinen paikka, mistä voi poistaa on Käynnistä -> Kaikki ohjelmat -> Everest-kansio -> Uninstall Everest (suurinpiirtein)
C-Media Driver Downloads- Step 1 Onboard Audio -> CMI9739 -> Windows XP -> Next-nappi -> File (Click to Download) alapuolelta klikkaa CMI9739 Driver