okei siis minulla on fujitsu siemenssin pöytäkone missä on sisäänrakennettu kortinlukija mitä en vaan millään tunnu saavan toimimaan. Tarvisi saada sen SD/MMC paikka toimimaan, onko kenelläkään tietoa/neuvoa miten sen saisin toimimaan?
ohjauspaneeli -> (suorituskuku ja ylläpito) -> järjestelmä -> Laitteisto -> Laite hallinta -> USB-ohjaimet. kaikki ON asentoon vaan. ei väliä vaikka jättäisit siihen asentoon
toimii ei toimi ? mikäli kortin lukijassa palaa vihree valo tai joku valo (mullakin on joku fujin kone) niin kaiken piäis olla ok.. kato vielä ettei sul oo siinä sun kortissa sitä lukko toimintaa päällä..
se tässä hieman ihmetyttääkin että lukko ei ole päällä kortissa ja kortinlukijassa palaa vihreä valo ja vilkkuu oranssi valo kun laittaa kortin sisään mutta silti sitä ei pysty aukaisemaan mistään.
kun kortin laittaa lukijaan alkaa oranssi valo vilkkumaan ja hetken päästä se koittaa automaattista käynnistystä.. mutta se jää vain yritykseksi, hetken päästä se ei enään tee mitään.
Että ei vain sattuisi olemaan siinä muistikortissa vikaa. Itsellä oli samainen ongelma eikä sitä korttia saatu koskaan toimimaan tietokoneella kun oli jotain vikaa. Kortti ei muuten enää toimi ollenkaan. Suosittelen kokeilemaan jonkun kaverin koneessa jos jollain sattuisi olemaan kortinlukija.