Käyttöjärjestelmänä XP ja käsittelen kymmeniä excel-tiedostoja päivässä ja auki yhtäaikaa on usein noin viisi tiedostoa. Vanhoissa järjestelmissä kun clikkasi excel-tiedoston jostain kansiosta, niin se aukesi aina uuteen ikkunaan ja sitten tiedostojen välillä oli helppo hyppiä alapalkin kautta. Nyt kun avaa samaan tyyliin, niin tiedostot aukeavat samaan exceliin, jolloin niitä ei voi yhtäaikaa tarkastella ruudulla. Ongelman voi ratkaista siten, että avaa aina uuden excelin ja sitten käy etsimässä tarvitsemansa tiedoston, mutta tämäkin on hankalaa, kun polut voi olla pitkiä. Voiko jostain tehdä asetuksen, että avautuisi aina uuteen excel-ikkunaan tai muita ehdotuksia?
Mikä exel versio on kyseessä. Kyllä ne avautuu kaikki samaan. Uudessa 2007 vaersiossa valikosta "Näytä" sieltä edelleen vaihda ikkunaa. Vanhemmassa versiossa "Ikkuna" valikossa voi vaihdella eri tiedostojen välillä. Voit useammankin avata samaan näyttöön jos tilaa piisaa.
Enpä muistanut ulkoa miten tuo tehdään, mutta pienellä haulla löysin ohjeet. Tuo DDE:n poisto muuten nopeuttaa usein Office tiedoston avausta valtavasti.
Jos tämä oli helpoin tapa, niin ei ollut ihme, ettei minun taidoillani onnistunut. No tärkeintä, että ratkaisu ongelmaani löytyi. Kiitoksia.