Ueet sisuskalut koneeseen katellu, kommentteja kiitos

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Taulu 03.07.2008.

  1. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Sen verran mitä näistä asioista tiedän nii tämmönen ois iha jees:
    Emolevy
    Näyttis
    Prossu
    Muistit

    Mutta haluaisin vähä kuulla muittenki mielipiteitä onko kannattava ostos, sigussa näätte nykyisen koneeni. Hinnaksi tulisi 407€ ja samalla tilaan myös tämän näytön, ihan sen takia tuo näyttö koska on suhteellisen halpa ja siinä on hdmi liitäntä, tulevaisuudessa ehkä uuen pleikkarin hankin.
    Niin ja peli sekä leffakäyttöön konetta käytän(nykyinen kone ei oikein pyöritä 1080P videoita).
     
  2.  
  3. teme2

    teme2 Active member

    Liittynyt:
    21.06.2006
    Viestejä:
    3,469
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Kyllä toi AMD:n kokoonpanoksi on ihan ok;)

    Mutta itse vaihtaisin tuon intelliin;)
     
  4. schnappi

    schnappi Guest

    Juu intel puolelle kannattaa mennä :)
    E7200 prossu ja Abit IP35 tai vastaava emo.
    Näytönohjaimeksi ota HD4850. Saman hintainen kuin tuo 8800Gt, mutta tehokkaampi!
     
  5. WezqApe

    WezqApe Regular member

    Liittynyt:
    20.03.2007
    Viestejä:
    146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    "Osta ennemmin Intelin prossu!" -huuto alkaa kohta. Sitä ennen haluan mainita, että kyllä noillaki pärjää ainaki hetken aikaa. Emolevy on kuitenki am2+, joten tulevaisuuesa voi laittaa parempaa AMD:n prossua tilalle. Tuo näytönohjain on hyväksi havaittu, mutta kannattaa harkita HD4850:stä tuohon.

    EDIT: En kerenny ennen Intel -huutelua =D
     
    Viimeksi muokattu: 03.07.2008
  6. schnappi

    schnappi Guest

    Huoh...
    Kun se nyt vaan on niin että intelin prossut on parempia hinta/laatu suhteessa, niin sen takia täällä "huudetaan" inteliä..
    On julmaa mennä sanomaan, että "Osta AMD 3200+ X2, Se on kaikkein paras prossu markkinoilla"... Ajatelkaa vähän ennenkuin alatte valittamaan niille, jotka yrittävät kertoa faktaa sellaisille jotka eivät välttämättä ole asioista perillä!

    Nyt loppu Offi ;)
     
  7. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Joo nuo mun aluks valitsemat prossu ja näyttis vaikuttais pärjäävän ihan hyvin Tom's Hardwaren sivuilla. Mutta joo taitais olla viisampia hankkia tämän prossun, näyttiksen ja emon? 2xPCI-E väyliä ois iha kiva jos joskus crossfiren/slin laitan.
    sori ku spämmään [urlia] :D haluan vaa laittaa viestit siistiks.
     
  8. Artsigon

    Artsigon Regular member

    Liittynyt:
    27.10.2007
    Viestejä:
    830
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ihan hyvä peruskoneeksi. Itsekkin tykkäisin tuollaisesta paketista :).
     
  9. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    nojoo, taidanpa sitte laittaa tilaukseen tommosen. Kiva on ku tuo vanha acerin 19" saa kakkosnäytöks sitte. :)

    edit. hmm taidanpa sitteki pitäytyä tuossa alkuperäisessä näytönohjaimessa, jotenki vaa nvidia tuntuu paremmalle vaihtoeholle ku oon tottunu käyttää niitä. Mitä kokemuksia tellä on tosta 8800GT:stä?

    edit2. Nii vertailin tota HD4850 ja 8800GT:tä ja en oikee mistää nähny mitkä kellot tossa atin kortissa oli, joten taidanpa pitäytyä nVidiassa vastakin.

    edit3.
    Kyllä mää oon jonkin verran perillä näistä asioista :D Kyrsii vaa ku intelit on nii paljo kalliimpia mutta tottahan se on että periaatteessa parempia ne on. Viimeksi ostin tuon 3800+ ja mietin sen tilalle jotain intelin core 2 duo prossua mutta se oli niin vähän parempi että päätin ottaa halvemman 3800+:n.

    edit.4 Tässä vähän kattelin ja vertailin nii aattelin vaihtaa tohon Abit IP35 emoon, Gigabyten radeon HD4850 ja core 2 duo E8400. Eikös semmonen ois aika hyvä setti? Ja luulis olevan aika suuri parannus verrattuna vanhaan koneeseeni. (edittiä pukkaa :D)
     
    Viimeksi muokattu: 04.07.2008
  10. WezqApe

    WezqApe Regular member

    Liittynyt:
    20.03.2007
    Viestejä:
    146
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ota rauhallisesti, ihan läpällä heitin. =D

    Ei se nyt ihan niinkään ole, ettei AMD:llä yhtään mitään tee, enkä oo sitä parhaaksikaan kehunut. Totesin vain, että kyllä tuollakin vähän aikaa pärjää. Tätä keskustelua löytyy varmaan kilometreittäin foorumilta, eli ei siitä sen enempää.
     
  11. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Iha vaa sanoin koska kyllä osaan olla kriittinen näissä asioissa ku kuitenkin oon sen 12v pelleilly koneitten kaa =) Noh mutta viimenen päätökseni taitaa tuo Abit IP35, Intel E8400 ja Radeonin 4850. Kiitos vinkeistä. Tuo emo varsinki vaikuttaa olevan aika suosittu ja ilmeisesti varsin hyväkin. Verkkokauppa.com sanoo sitä jopa "high-end" emoksi.

    edit. Sanokaapahan vielä miten ois 4gb 800mhz rammia vai 2gb 1066mhz? Itse ottaisin varmaan ton 4gb mutta jos joku viisampi voisi kertoa kumpi olisi viisampia ja perustelutkin ovat tervetulleita. Niin ja vistaa ajattelin lykätä tohon uuteen koneeseen, joten varmaa ekstra rammi ei ois pahitteeks vai?
     
    Viimeksi muokattu: 04.07.2008
  12. smaga

    smaga Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2006
    Viestejä:
    1,284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    4gigaa laittasin tuota 800mhz.
     
  13. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Perusteluja? Mä tässä vähä perehdyin asiaan ja tulin siihen tulokseen että 2gb 1066mhz olisi parempi. Mitä tekee niin suurella muistimäärällä? Vistallakin mikään peli ei vaadi enempää kuin 1.5gb muistia.
     
  14. teme2

    teme2 Active member

    Liittynyt:
    21.06.2006
    Viestejä:
    3,469
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    ei se 4 gigaa pahitteeksi ole ja on muutenkin nykypäivänä niin halpaa;)

    Eli ota vaan 4 GB 800mhz muistia;)
     
  15. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
  16. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    aargh, en ainakaa sitte tota emoo varmaa uskalla laittaa. Mitenköhä ois tuo PRO-Malli sitte? Mitä noista ketjuista luin nii tuo "dual boot" ongelma ei sitä vaivaa?
     
  17. Jansku07

    Jansku07 Regular member

    Liittynyt:
    20.03.2007
    Viestejä:
    555
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Luultavasti kyseessä oli maanantaikappale. Lueppa vaikka tuolta Afterdawnin laitevertailusta tai kysele monelta IP-35:n omistajalta onko ollut ko. emolevyn kanssa ongelmia. Tässäkin tapauksessa oli käytössä Abit IP-35P, joka on karsittu versio Ip-35:stä. p45-emolevytkin ovat jo saatavilla, joten suosittelen katsastelemaan myös niitä esim. Asus P5Q-sarja.
     
    Viimeksi muokattu: 05.07.2008
  18. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Seki voi olla mutta ku on nii monella ollu tuota ongelmaa :S Mutta alko vähä kiinnostaa tuo PRO-malli jossa on 2xPCI-E väyliä mikä on ihan hyvä jos vaikka crossfiren laittaa joskus, mutta pitää vielä vähä kattella. Ehdotuksia otetaan vastaan.

    edit. btw noilla IP35 ja IP35P malleilla ei näyttäis olevan mitään merkittävää eroo vai? Lähes identtiset tuoteselosteetkin, hinnassa vaa 40€ eroa.

    edit2. Mitenköhä tuo 400W poweri riittää ton näyttiksen kaa? tuo prossu ei hirveesti tarvi virtaa mutta tuo näyttis vähä epäilyttää.
     
    Viimeksi muokattu: 05.07.2008
  19. Jansku07

    Jansku07 Regular member

    Liittynyt:
    20.03.2007
    Viestejä:
    555
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kannattaa suoraan suunnata mieluummin P45-emolevyjen (kuten Asus P5Q-sarja) puoleen Ip-35 Pron sijasta. Uudempaa tekniikkaa halvemmalla.
     
  20. Taulu

    Taulu Newbie

    Liittynyt:
    29.12.2004
    Viestejä:
    0
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    0
    Tota Asus P5Q:ta vois kyllä harkita ihan vaa senki takia koska Asuksesta itsellä ainaki on vain positiivista sanottavaa. Mutta miten olisi, kannattaisko hankkia vielä uusi poweri?
     
    Viimeksi muokattu: 06.07.2008

Jaa tämä sivu