tiedoston nimen muuttaminen?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Manu1985 23.06.2008.

  1. Manu1985

    Manu1985 Guest

    joo tuli yhtäkkiä tommonen vika ettei tiedostojen nimiä pysty muuttamaan tai pystyy mutta ne ei toimi enää sen jälkeen?
    sanoo: tiedosto tunnisteen muuttaminen voi aiheuttaa sen ,että tiedostoa ei ehkä voi enää käyttää..
    olisko jollain viisaammalla asiasta mitään käsitystä mistä vois johtua?
    kiitokset vaivan näöstä!!
     
  2.  
  3. tukis

    tukis Guest

    Avaa Oma tietokone tai jokin kansio ja klikkaa Työkalut -> Kansion asetukset.
    Vistassa voit kirjoittaa Käynnistä -> Aloita haku -kenttään
    kansion asetukset
    ja painaa ENTER.

    Näytä -välilehdeltä laita rasti kohtaan "Piilota tunnettujen tiedostotyyppien tunnisteet" ja klikkaa OK

    Nyt muuttaessasi nimiä, et voi muuttaa tunnisteita.
    Vaihtoehtoisesti voi opetella olemaan muuttamatta tunnistetta (esim. exe, jpg, mp3),
    niin näkisi aina mikä tiedosto on kyseessä. Voisit siis yksinkertaisesti jättää muuttamatta nimen lopussa olevat kolme merkkiä, jotka seuraavat viimeista pistettä.
     
  4. Manu1985

    Manu1985 Guest

    joo toi oli tosi hyvä juttu on meinaa aika vee mäist ku kaikki uudet teksti tiedostot on nimellä tekstitiedosto(1)(2)(jne.).txt!!
    oikein paljon kiitoksia ja hyvää kesän jatkoa
     
  5. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    (Ainakin) Firfoxilla kun lataa Työpöydälle tiedoston, niin se ei kirjoita päälle vaan lyö sulkeisiin numeroa jo olemassa olevasta tiedoston nimestä.

    Notepad, WordPad ja Word mielestäni kirjoittaa päälle nimetön/untitled nimsen tiedoston, jos uudesta tekstistä painaa Tallenna/Save eikä Tallenna nimellä/Save as (josta näkee myös mihin kansioon se menee ja nimen voi antaa semmoisen, että tieää siitä mikä teksti se on).
     

Jaa tämä sivu