Tietokone ei löydä kovalevyä

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi kartzza 14.06.2008.

  1. kartzza

    kartzza Regular member

    Liittynyt:
    29.06.2007
    Viestejä:
    102
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo eli kone on rikki silleen että ei päästä aukeamaan windowsiin vaan ruutu menee mustaksi ja olen yrittänyt asentaa windowsin uudelleen buuttaamalla cd:ltä mutta kun menee kohtaan asenna siel ni tulee että ei löydä kovalevyä blablabla ja sit jotain että laitteistovalmistajan toimittaman diagostiikka tai kokoonpanomääritysohjelman.
     
  2.  
  3. easton94

    easton94 Regular member

    Liittynyt:
    06.05.2005
    Viestejä:
    284
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Oletko itse koonnut koneen? Voi olla väärään väylään asennettuna mutta en todellakaan ole varma...
     
  4. juuko

    juuko Regular member

    Liittynyt:
    17.06.2007
    Viestejä:
    110
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Terve.
    Löytääkö BIOS kovalevyn? Jos ei niin melko suurella todennäköisyydellä kovalevy on rikki. (Kannattaa myös testata kiintolevyn valmistajan softalla)
     
    Viimeksi muokattu: 16.06.2008
  5. kartzza

    kartzza Regular member

    Liittynyt:
    29.06.2007
    Viestejä:
    102
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kone on oikeastaan kaverin ja kone on ennen toiminut ihan moitteetta paitsi että siinä ei ole ollut minkäänlaista palomuuria tai virustorjuntaa ja sit se lakkasi toimimasta en ole varma mutta BIOS taitaa tunnistaa kovalevyn en ole ihan varma :/
     

Jaa tämä sivu