Jouduin asentamaan kannettavaan xp:n käyttiksen uudelleen.Hp.ltä sain asennuslevyt,kun käyttis ei palautunut Recoveryllä.Nyt asensin xp:n uudelleen ja näyttäisi, että koneella on nyt kaksi Xp home edition käyttistä,jolloin tietysti vie levytilaa.Saako toisen käyttiksen jotenkin poistettua,ilman että täytyy aloittaa taas alusta?
Saa poistettua. Tuolla on ohjeistusta samanlaisesta tapauksesta. http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/88263
Mutta vaikuttais siltä, että molemmat käyttikset on C:llä,koska läppärisssä ei ole kuin 1 kovalevy.Toimiiko sama ohje myös silloin?Nyt nimittäin C.asema on jo valmiiks "täynnä" koska siellä on 2 käyttistä.
Poistin viimeksi vanhan windows kansion ihan shift+del yhdistelmällä, tosin jotkut kansiot piti poistaa tiedosto kerrallaan koska eivät muuten poistuneet. Sitten run: msconfig/BOOT.INI/Chek All Boot Paths tulee ilmoitus ettei yksi riveistä ole toimiva ja poistettanko kohta -ok. Tämä siis siksi ettei käyttöjärjestelmän valintaikkunaa näy käynnistettäessä.