Kun olin osioinut ja tarkoitukseni olisi siirtää tiedostoja siihen ennen formatointia. Painoin "oma tietokone" ja eikä siellä näkynyt enään sitä kiintolevyä. Osiointii käytin ohjelmaa PartitionMagic 8.0.
Katso Windowsin levynhallinnasta. Hävisikö kiintolevy vain osio kiintolevyltä? Osioinnin jälkeen uudet osiot on alustettava.
Tuossa jo tuli. Kertaus on opintojen äiti. Oma tietokone ei näy osio ennenkuin se on alustettu, formatoitu. Levynhallinassa näkyy. Näkyy myös osioimaton alue. Oma tietokone näkyy vain winukan ymmärtämät, fat, ntfs (ei näy W98 ja vanhemmisa). Linux osiot ei taida näkyä. Ei ainakaan winukka osaa käyttää.
"Jos et halua alustaa osiota ja asentaa Windows XP:tä, sulje Windowsin asennusohjelma painamalla F3-näppäintä kahdesti äläkä tee jäljellä olevia toimia. Tässä tapauksessa sinun on alustettava osio jonkin muun apuohjelman avulla." Mikä olisi hyvä apuohjelma?
Klikkaa hiiren oikealla (kakkosnapilla) "Oma tietokone" -> Hallitse -> Levynhallinta Levynhallinnassa voi alustaa kiintolevyn (osiot). Vaikka klikkaa hiiren oikealla osioimatonta aluetta ja valitse alustus. Hieman piilossahan tuo oli annetussa linkissä:
Siis painako työpöydällä tota oikeaa painiketta tai Oma tietokone kohdassa. Jos painan oikeaa painiketta työpöydässä tai oma tietokone kohdassa silti ei näy mitään "hallinta" kohtaa.
Tarkoitus on klikata Oma tietokone -kuvaketta hiiren kakkosnapilla. Oma tietokone -kuvake löytyy Käynnistä-valikosta tai Työpöydältä. Vistassa Oma tietokone -kuvaketta vastaa Tietokone-kuvake Voit myös klikata painaa Windowslippunäppäin+R ja kirjoittaa compmgmt.msc ja klikata OK Levynhallinta löytyy vasemmalta "puusta". Edit: Löytyy se Ohjauspaneeli -> Valvontatyökalut -> Tietokoneen hallinta (Jos kuvake ei ole jonnekin hävinnyt sieltä)
Levynhallinta -kohdassa valitset halutun osion päällä alusta. Tämäkin on jo sinulle kerrottu. Mutta laitetaan oikein kuva.
Jos siinä kovossa on dataa joka on pakko jättää talteen. GParted ohjelmalla osioit (ja siirrät tarvittaessa) datat talteen. Voit luoda FAT32 osion, niin Linux osaa varmasti kirjoittaa sinne, jos joudut kopioimaan datat. XP osaa sitten muuttaa sen myöhemmi ntfs:ksi. GParted ohje. Jos datat on varmuuskopiona muualla, niin sillä xp asennus-cd:llä poista kaikki osoit. Sitten luot uudet osiot haluaminasi kokoina. Asennat xp:n c: osioon formatoiden, alustaen sen. Jos asennus ei samalla alusta muita osioita, niin ainakin Levynhallinassa saat ne alustettua xp:llä. sitten ne näkyy ja on käytettävissä. Ja samaisessa Käyttäjien tekemät oppaat osiossa on parikin xp:n asennusohjetta. Yksi kuvien kera.