Hiiri klikkailee itsestään Vista kannettavassa

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Ceox 11.05.2008.

  1. Ceox

    Ceox Member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    77
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei,
    Ostin tuossa äskettäin uuden Windows Vista kannettavan. Kaikki toimi aluksi ihan hyvin, mutta sitten alkoivat ongelmat. Olin pelaamassa miinaharavaa ja seikkailin hiirellä niiden avaamattomien neliöiden päällä, kun hiiri klikkasi yhtäkkiä itsestään ja painoi neliöstä jossa oli miina. Hävisin pelin ja alkoi nakertaan. Siitä lähtien tällaista itsestään klikkailua on tapahtunut useammin. Joskus sitä on todella paljon (tietokonetta on miltein mahdoton käyttää), joskus vähän vähemmän ja joskus ei melkein ollenkaan. Koneessa on touch pad - joka ei kuitenkaan ole liian herkkä - ja sitten USB-hiiri, jota pääasiassa käytän. Ongelma ei ole USB hiiressä, koska jos sen ottaa pois klikkailua silti esiintyy. En ole löytänyt mistään paikkaa josta saisi touch padin pois päältä. Skannasin myös koneen virusten varalta, mutta mitään ei löytynyt. Mikä avuksi?

    Kiitos jo etukäteen.
     
  2.  
  3. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    kun kerrot mikä kannettava kyseessä kun vaihtelee malleittain tuo miten saa touchpadin pois päältä.
    joko erillinen nappi, nappi yhdistelmä tai sitten ohjelma tai ainakin laitehallinnasta..
     
  4. Ceox

    Ceox Member

    Liittynyt:
    01.06.2007
    Viestejä:
    77
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Acer Aspire 5520G
     
  5. tukis

    tukis Guest

    Omassa Fujitsun halpisläppärissä ei ollut alkuperäisillä ajureilla paljoakaan säätöjä TouchPadille.
    Latasin Synapticsilta ajurit. Nyt siitä voi ilmoitusalueelta (järjestelmätarjotin, system tray, notification area) ottaa nopeasti pois klikkaukset kosketusalustalta.
    Lisäksi tuli vieritykset ja virtuaalipainikkeet ym.

    Joissakin koneissa on saanut touchpadin biosista poistettua ja joissakin on ollut jopa kytkin kosketushiiren yläpuolella.

    Ohjauspaneelista voisi katsoa onko siellä hiirelle lisäsäätöjä nykyisellä ajurilla. Jos on Synapticsin touchpad, niin voisi kokeilla valmistajan omia ajureita.

    Ohjekirjasta
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 11.05.2008

Jaa tämä sivu