Formatointi ja asennus epäonnistui

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Make100 25.04.2008.

  1. Make100

    Make100 Regular member

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    103
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Formatoin koneen ja asensin windowssin uudelleen, olin ostanut Win XP SP2 OEM:in, asensin ja kone ei toiminut, asensin uudelleen korjaus asennuksen ja kone toimi jotenkin, yritin asentaa nettiä, mutta se ei suostunut asentumaan, kuinka kauan winukan asennus pitäisi kestää, minulla se kesti ehkä 30min, vai johtuuko se siitä että se oli OEM?
     
  2.  
  3. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Asennus nopeuteen ei vaiku onko se OEM tai Retail.
    Koneesi tehot siihen vaikuttavat.

    Mitä tarkoitat tuolla netin asentamisella?

    ja millä lailla se ei toiminut? tuliko virheilmoituksia?

    Onko tietokoneesi rautapuoli kunnossa? Muistit? Kovalevy?
    Vika voi olla myös laite puolella.

    Windowssin asennuksen jälkeen asenna emon ja näyttiksen ajurit, ja muun laitteiston ajurit kuten verkkokortin jos windows ei asenna niitä automaattisesti.
     
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Niinhän se taitaa olla, että xp:n mukana tulevaa IE:tä kun käynnistää, niin alkaa 'Tervetuloa ohjattuun verkon asennukseen.', jossa sitten voi joutua palvelun tarjoajan tietoja syöttelemään.
    Siinä mielessä Firefox on paljos parempi. Sen asennus osaa verkonkin asentaa melkein aina mitään kysymättä.
     
  5. Make100

    Make100 Regular member

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    103
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo kyl kaikki on kohillaan rauta puolella, joo virheilmotuksia tuli ensimmäisellä kerralla, mutta toisella kertaa ei enää tullut. Siinähän se juju onkin, vaikka tulee se "Tervetuloa ohjattuun verkon asennukseen", mutta vaikka teen sen niin netti ei toimi, johdot ovat kuosissa, mutta ei vaan toimi, ja en pysty laittamaan ajureita jos ei netti toimi kun fujitsun levykkeet ovat vuosien varrella päässeet karkaamaan muille maille.
     
  6. tukis

    tukis Guest

    Hae verkkokortin ájurit toisella koneella.
    Sitten voit ladata ja asentaa loput vaikka koneelta itseltään käsin.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 25.04.2008
  7. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Ajurien lisäksi toisella koneella ja muistitikulle: asennustiedostot Firefox, Palomuuri ja Virusskanneri.
    Onhan xp:ssäkin palomuuri joo, mutta ennenkuin kone on imenyt päivitykset netistä XP SP2 jälkeiseen cd:hen, niin voi olla örkkejä täys.
     

Jaa tämä sivu