ELi missä on vika kun mun prossun tuuletin huutaa täysillä koko ajan! En ole säätänyt mistään sitä täysille tms. Olen koittanut jopa formatoida koneen niin ei auta. Onko vika rekisterissä tai jossain? Rekisterin olen koittanut putsata easycleanerilla ja ccleanerilla mutta tuloksetta :S:S Kone: Nvidia geforce 7900gto, intel duo core 6600, muistia 3gb 800mhz, emona Gigabyte GA-965P-DS4.. HElppppp!! Onko mahdollista että tuuletin menee rikki jos se kovin kauan huutaa täysil?
Kyllähän sen tuulettimen laakerit kuluvat pitkässä käytössä, voit koittaa hidastaa sitä prossuntuulettimen nopeutta esim. Speedfan nimisellä ohjelmalla.
Tai voit käydä biosista kattelemassa josko sieltä löytyis kohta missä pääsee säätämän tuulettimen käyntinopeutta ja lämmön raja-arvoja tyyliin <55`C = 50-60% nopeus >55`C = 100% nopeus