CRC-tarkatuksen ohittaminen?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Nekse 06.04.2008.

  1. Nekse

    Nekse Member

    Liittynyt:
    07.10.2005
    Viestejä:
    8
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    varmaan kaikki jotka on windowsia käyttäneet, ovat tuohon piruun törmänneet.

    toisiaan onko mitää helppoa tapaa ohittaa crc tarkastus / poistaa koko toiminto koneelta? okei crc-tarkastuksen pitäisi olla omaksi turvaksi, ettei tule kopioitua korruptoitunutta dataa.

    esim. joskus aijemmin polttanut jotain dvd:lle ja kun yrittää kopioida takaisin kovolle valittaa crc:ta.. tietoa voi lukea levyltä, muttei kopioida. tai pelejä ei voi installoida kun valittaa crc:tä.. okei peli ei välttämättä toimeis vaikka crc errorin pystyisikin ohittamaan, mutta sen pitäis olla mun päätös eikä microsoftin...

    eli mitään purkka tapaa poistaa/ohittaa crc-tarkastus?
     
  2.  
  3. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Joo, siinä vaiheessa kun kovalevy on ollut menossa rikki. Windowsin itsensä kanssa tällä ei ole mitään tekemistä.

    Eipä taida olla mahdollista.
     
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Poltetussa DVD:ssä tapahtuu itsestään tuhoutumista. Lämpötila, valo, kosteus jne. vaikuttavat nopeuteen.

    AnyReader on ohjelma, jolla olen kopioitunut viallisesta dvd:stä dataa. Se juuri antaa piutpaut tolle crc tarkistukselle siinä suhteessa, että se ei keskeytä kopiontin ja poista jo kopsattua.
    Asetuksia on virhekohdissa, kirjoitetaan 0, joka on hyvä medialle, dokumenteille. Videoklipissä voi esim. kuvavirhe johonkin ruutuun tulla.

    Tai yritetään kirjoittaa virheellinen, mitä pitäis olla. Ohjelmille. Tätä en ole itse kokeillut, niin en tiedä kuinka ramaptunutta ohjelmaa sillä tulee.
    Ohjeistus on ohjelmassa riittävä.
     
  5. Nekse

    Nekse Member

    Liittynyt:
    07.10.2005
    Viestejä:
    8
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    kiitos tosta infosta.
     
  6. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Olisko tuon anyreaderin tilalle jotai ilmaista vaihtoehtoa? Samoja ongelmia.
     
  7. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Googlasin ignore crc

    http://episteme.arstechnica.com/eve/forums/a/tpc/f/99609816/m/675002250831
    Tuolla sanotaan kikka: Tee image käskyttämällä ohjelma 'älä välitä virheistä'. Sitten avaat imagen ja kopioit sieltä tiedostot.

    Sivussa kaksi vaihtoehtoista ohjelmaa.
    BadCopy Pro näyttää kokeiluversiolta. Mitä karsittu? AnyReaderissä on 710MB recovery raja triallissa.

    Unstoppable Copier näyttäis ilmaiselta.
    http://www.roadkil.net/program.php?ProgramID=29

    Roadkil's Raw Copy saattaa kanssa toimia.
    The program has a built in data recovery function which will attempt to recover data from bad sectors to ensure all the available data is restored from the drive.
    On Disc Utilities puolella.
     
    Viimeksi muokattu: 05.05.2008
  8. Porshe

    Porshe Regular member

    Liittynyt:
    01.12.2006
    Viestejä:
    1,111
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Alcohol 120% kopioin imageksi levyltä ja ohitin lukuvirheet. Sitten sieltä imagesta koitin kopioida niitä tiedostoja niin valitti että lukuvirhe crc tarkistuksessa tai jotain sinnepäin että ei kyllä auttanut asiaan.
     
  9. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Minä en tota image kikkaa ole koskaan kokeillut.

    Anyreader ohjelmalla olen videoklippejä dvd:stä kopsannut kovolle. Se ohitti noi crc-virhe-ja-mitään-ei-kopsata.
    Jotain pientä värivirhettä, viallista ruutua tai ei voi kelata eteen/taakse on ollut. Play:llä se on siedettävää katseltavaa ollut.
    Sen trialissa on rajoitus 710MB recovery. BadCopy Pro, ei tietoa.

    Jos tarve yli 710MB tiedoston recoveryyn.
    Kehoitan kokeilemaan Roadkil's:n ohjelmia, koska sivusto on freeware. Tietojen mukaan ne samat crc ohitukset tekee.

     

Jaa tämä sivu