USB-laitetta ei tunnistettu

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi suhari111 31.03.2008.

  1. suhari111

    suhari111 Member

    Liittynyt:
    31.03.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Osaako joku auttaa,kun Vista ei tunnista Logitechin rattia? Kellon viereen tulee vaan ilmoitus "USB-laitetta ei tunnistettu". Oon hakenu Logitechin sivuilta rattiin tarvittavan ohjelmiston ja asentanut sen.

    Oon koitellu eri portteihin ja käynnistää konetta uudelleen ja vaikka mitä, mut ei auta. Ratti on lainassa ja muistaakseni aiemmin sitä lainatessani toimi ihan hyvin. Nyt en tiedä mikä on.

    Kyseessä on siis Logitech Formula Vibration Feedback ratti ja Windows Vista Home Premium 32bit.
     
  2.  
  3. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Muistaakseni Logitechin usb-ohjaimissakin (xp) on, että ohjelman asennuksen alussa se laite ei saa olla usb:ssä. Asennus aikanaan käskee kytkeä sen kiinni.

    Ohjauspaneelistako se oli (lisää/)poista ohjelma, jos on väärinpäin asentanut. sitten uudestaan oikeassa järjestyksessä.
     
  4. suhari111

    suhari111 Member

    Liittynyt:
    31.03.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ei auttanu :(

    aluks lupaili jo hyvää mut ei se asennusohjelmakaan sit löytäny sitä ohjainta ja sama teksti tuli taas näkyviin alanurkkaan.
     
  5. Vigilante

    Vigilante Guest

    onhan kyseessä juuri Vistalle tehty ajuri?

    Teeppä niin, että poista ajurin asennuksen jos mahdollista. Sit meen ohjauspaneeliin ja laitehallintaan. Sit poista USB väyläohjaimista vuorollaan kaikki rootit ja host controllerit. Siis Poista, ei Poista Käytöstä. Osa tulee heti takasin(ajuri asentuu uudellen) kun ne on käytössä mutta osa ei. Sit Toiminto- Etsi laitteistoon tehdyt muutokset niin ajurien asennus alkaa. Toinen keino on tässä välissä käynnistää kone uudelleen niin USB väylät asentuu udelleen ku kone käynnistyy ja huomaa et "uusia" laitteita löytyny. Tän jälkeen kokeile asentaa se ajuri uudestaan. Ja tee vielä niin et käynnistät sen aasennuksen klikkaamalla sitä asennus(setup) tiedostoa hiiren oikeella ja valitset Suorita järjestelmänvalvojana. Näin se saa täydet oikeudet asentua ja kirjottaa rekisteriin.

    Ja vastaapa vielä oliko mitään apua.
     
  6. suhari111

    suhari111 Member

    Liittynyt:
    31.03.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    eipä tunnu sekään auttavan.

    Sillon kun se alkaa asentaan niitä ohjainohjelmistoa nii se tunnistaa saman tien laitteen "Tuntematon laite" ja sanoo sen et sitä ei tunnisteta.
     
  7. suhari111

    suhari111 Member

    Liittynyt:
    31.03.2008
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    no nyt toimii!

    ei tarvinnu kun vaan laittaa se usb-jakajan kautta niin johan heti tunnisti. en tiiä mistä tämmänen johtuu mut näin vaan kävi :)

    kiitoksia kuitenkin avuista!
     
  8. relevant

    relevant Member

    Liittynyt:
    09.02.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Jepjep, samanlaista ongelmaa on mullakin noiden USB-porttien kanssa.

    Kun sama mihin porttiin laittaa esim. kännykän / mp3-soittimen / kameran tai jonkun muun vastaavan, tulee laitteeseen aina lukemaan, että datakaapeli on kytketty ja niin edespäin, mutta kun meinaan Omaan Tietokoneeseen mennä, niin sielläpäs sitten ei näy mitään USB-massamuistilaitetta. Eikä Windows myöskään ilmoita mitään siihen liittyvää. Eli siis se ei ilmeisesti tunnista laitteita? Ennen kyllä toimi. Muistaakseni BIOSista latasin jotkut Fail-safe defaultit tai jotkut muut vastaavat kun oli yks pieni ongelma. En sitten ole varma tuliko sen seurauksena.

    Mitähän tässä tekis? Auttaisko Winukan uudelleenasennus? Sen teen, mutta kunhan näin ennakkoon kyselisin.
     
  9. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Katsomaan ja kokeillen muuttamaan niitä BIOS asetuksia.

    USB Legacy, enable vaaditaan näppikselle, että toimii winukan ulkopuolella.
    Mikkisoftan tukisivuista löytyy tämmöinen vanha.
    On a Windows 98-based computer, when Universal Serial Bus (USB) legacy support is enabled in the basic input/output system (BIOS), your computer may not detect USB devices or may stop responding (hang) when you start or shut down your computer.

    Joten mitä siellä BIOSissa usb määrityksiä on, yks kerrallaan kokelet vaihtaa. Takas jos ei vaikuta, etkä tiedä mitä tekee.
     
  10. relevant

    relevant Member

    Liittynyt:
    09.02.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Muuten jees, mutta nopeeta ku kattelin niin yhtään määritettä, taikka viittausta ei ollu USBiin. Että näin.
     
    Viimeksi muokattu: 03.04.2008

Jaa tämä sivu