Tuli tässä taannoin parin muunkin ongelman lisäksi sellainen outo ongelma, että IDE kaapelissa on jotain häikkää. Kun oon joutunu viime aikoina irrotteleen noita asemia noista kaapeleista, niin tuo IDE-väylä ei toimi samalla lailla kuin ennen toiminut. Mulla on kaksi IDE kaapelia kiinni tuolla ja toinen on joku normikaapeli ja toinen Ultra Ata, eli tietääkseni nopeampi. Nyt jostain syystä kun laittaa kiinni minkä tahansa kovalevyn tai CD aseman, niin se ei suostu ottamaan niitä käyttöön, kuin ainoastaa jos ne on kiinni tuossa ultra ata kaapelissa. Toisessa kaapleissa ei toimi, eikä näytä Biosissa. Eli mistäköhän johtuu?
Jospa kaapelin sisällä menevät johdot ovat nyt poikki. Kyl ne jotain kestää, muttei kannata repiä niitä irti voimalla. Kokeile toista kaapelia tai osta vaikka toinenkin UltraATA.
Kaikki SATA alapuolisethan pitää päissään "ide" liittimet. http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Technology_Attachment Oletko kokeillut kaapelit ristiin emossa? Onko siis toinen kanava sökö vai se toinen kaapeli? Onko sökö kaapeli oikein päin kytketty? Osassa kun ei ole tuota tukittua kohtaa, jolloin sen 40-pinnisen voi kytkeä väärin päin. (Tolla tukitulla liittimellä pystyy taasen murjomaan yhden pinnin poikki, jos vahingossa väärinpäin työntää)
Siis olen kokeillut vaikka miten päin laittaa kaapeleita. Luulin aluksi että tuo toinen IDE väylä on mennyt rikki, mutta kumpikin väylä toimii vain jos käyttää tuota ultra ata kaapelia. Ennen ei oo tämmöstä ongelmaa ollu. Oon kokeillu myös toista samanlaista peruskaapelia mutta ei mitään vaikutusta. Pitäis kuitenki saada CD-asema muut kovot toimiin samaan aikaan. Pitääköhän tässä sitte ostaa toinen tommonen ultra ata kaapeli vai voiko kenties johtua jostain asetuksista tms.?