'Kierrokset nousee - kone kaatuu'

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Suensyän 26.03.2008.

  1. Suensyän

    Suensyän Member

    Liittynyt:
    05.11.2004
    Viestejä:
    97
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Niin että näin. Tässä on jo pitemmän aikaa mennyt niin, että mitä tahansa vähänkään 'raskaampaa' (pakatun tiedoston purku / mp3:n äänen tasaus / kuvankäsittely jne.) tekee niin koneen 'kierrokset nousevat', toisin sanoen kuulostaa siltä että rasittuu. Ja mikäli tätä kestää vähänkään pitempään, niin kone tilttaa, käynnistää itsensä uudestaan.

    Ensin kuvittelin että syynä olisi ollut alitehoinen virtalähde (parit wanhat ja pienitehoiset kun paukahti vuoden sisään paskaksi aivan), ostin tehokkaamman, LC:n 420 Watin wärkin.

    Vaan eipä auttanut tuokaan. Viimeksi aivan äsken kesken pakatun tiedoston purun kierrokset nousivat ja kone tilttasi, tuloksena sininen ruutu, tekstiä ja tämä:

    Stop: 0x0000007E (0xc0000005, 0x00FF1632, 0xF894BCDC, 0xF894B9DC)

    Biosiin yritin pirruuttani päästä, kun mietin että sieltä saattaisi saada kellotaajuutta laskettua, josko sitäkin kokeilisi. Konetta käynnistettäessä kyllä vinkataan että paina tab-näppäintä, vaan niin kauan kuin sitä painan, mitään ei tapahdu, jos taas vain näpäytän sitä, Windows latautuu; Biosiin en siis ole onnistunut pääsemään.

    Ja koneen tiedot:

    AMD Athlon XP 2100+
    1733MHz
    ASUSTeK Computer INC. A7V8X (ASUS A7V8X ACPI BIOS REVISION 1014)

    Niin että missä voisi olla vika? Emolevy hajoamassa?

    Rupiaa aina vaan enemmän ja vahvemmin tuntumaan siltä että parempi olis kun kaivais vanhan (tummanharmaan) kuusnepan jonka '80-luvulla käytettynä ostin kylmästä varastosta esiin - huolimatta kohta parinkymmenen vuoden ns. ulkosäilytyksestä se kun toimii ja toimii aina vaan, toisin kuin nämä nykyajan kertakäyttöpaskat).

    Ja painotan vielä että tää meikäläisten käyttö ei ole mitään maailman rankinta, ei uusia pelejä, ei videoeditointia tai muuta, vaan ihan peruspuljaamista.
     
  2.  
  3. Linkku78

    Linkku78 Regular member

    Liittynyt:
    07.12.2005
    Viestejä:
    329
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Biosiin pääset ränkyttämällä esciä tahi deletee... ja tarkistappa prossun lämmöt,(tarkista vaikka tällä vaikuttais että kuumenee liikaa ja sammuu siksi(turvatoimi).Tarkista että prosessorin tuuletin pyörii ja putsaa jäähdytinsiili.
    Edit:Ja jos tosiaan tabulaattorilla biosiin pitäis mennä,niin jotkut biosit(riippuen asetuksista)vaatii ps/2 liitäntäisen näppäimistön ottaakseen komentoja vastaan ennen käyttiksen latautumista.
     
    Viimeksi muokattu: 26.03.2008
  4. Kakikello

    Kakikello Active member

    Liittynyt:
    15.10.2007
    Viestejä:
    1,118
    Kiitokset:
    22
    Pisteet:
    68
    Del näppäimellä pitäisi päästä biossiin, näpyttelet sitä tasaiseen tahtiin koneen alkaessa käynnistyä niin eiköhän siitä sitten bios aukea.

    Voisit laittaa vähän lisää volttia muisteille ja prossulle niin voisi pysyä paremmin pystyssä, prossu ei saa mennä yli 70`C

    Jos kone on ollut jo pitempään käytössä niin pölyt voisi puhdistaa ja jos on lämpöongelmia niin voisi koittaa avata kyljen kotelosta.

    Onhan prossun ja siilen välissä lämpötahnat ja siili kunnolla paikallaan ?
     
    Viimeksi muokattu: 26.03.2008
  5. Suensyän

    Suensyän Member

    Liittynyt:
    05.11.2004
    Viestejä:
    97
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Näppäimistö on juuri tota 'paskaksi' mallia.

    Core Temp ei muuten toimi AMD:n kanssa.

    Prosessorin tuuletin toimii, pölyt on putsattu ja kotelosta on toinen sivuseinä ollut pois iät kaiket. Lämpötahnojenkin olettaisin paikallaan olevan, jos eivät sitten itsekseen ole hukkuneet; prosessoriin ei ole koskettu, eikä siiliinkään.

    Asus Probella pääsin lämpöjä katsomaan ja piru vie, 68 astetta näyttää ihan tässä ja nyt tätä kirjotellessakin... :/

    Mikä voi aiheuttaa??? Kuitenkin toi prossuntuuletin pyörii, sivuseinä on auki ja virtalähteen iso tuuletinkin puhaltaa vielä viileää suoraan prossulle.
     
  6. mrcheeky1

    mrcheeky1 Regular member

    Liittynyt:
    25.10.2007
    Viestejä:
    1,729
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    olisikohan prossun tahnat ajan myötä menettäneet tehoaan?
     
  7. Kakikello

    Kakikello Active member

    Liittynyt:
    15.10.2007
    Viestejä:
    1,118
    Kiitokset:
    22
    Pisteet:
    68
    Tuossahan sitä syytä kaatumiselle onkin, rasituksessa noussee reilusti yli 70`C
    Helpointa olisi kokeilla laittaa uudet tahnat prossun ja siilen väliin, sellainen herneen(pienen) kokoinen tahnamäärä.
    Vanhat tahnat saattaa olla niin kuivuneet etteivät anna kunnon kontaktia.
     
  8. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Esc, Del, Ins, joku F-näppäin on Biosiin enter. 'Press x to enter setup', jos ruudulla näkyy, niin "X".

    F8 harvemmin, koska winukka käyttää latausvalintaan. Intelin emossa toi tosin tuo Biosin boottlistan, CD, HD, Removable. Sinänsä kätevä, jos ei halua Biosista vaihtaa ja on tarve boottata muusta kuin kovo.
     
  9. Suensyän

    Suensyän Member

    Liittynyt:
    05.11.2004
    Viestejä:
    97
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kun koneen käynnistää, ruudulla lukee:

    Press tab to show POST screen; press alt+f2 to enter EZ flash utility

    Ja vaikka tässä vaiheessa taon näppäintä mitä hyvänsä, BIOSiin en pääse. Vaan teinpä sen sortin huomion, että tätä 'ruutua' seuraa toinen, jossa kerrotaan mm. BIOS NOT INSTALLED.

    Siis mitä helvettiä? Voi kone muka toimia ilman BIOSia???

    Ja prossutuuletinta yritin saada irti, mutta tuntuu olevan sen verran tiukassa ne klipsit etten uskaltanut enempää voimaa käyttää enkä täten sitä irti saanut. Tosin tuntuisi kummalta mikäli kyse olisi lämmönkulkuongelmista - meinas jumaliste näpit palaa kun koskin sitä tuuletinta...
     
  10. _EffEcT_

    _EffEcT_ Regular member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    756
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Lataa ohjelma SpeedFan ja säädä tuota prosessori tuuletinta. Myös lisäkotelotuulettimet ovat hyvä lisäteho ilmanvaihtoon. Tuohon BIOS ongelmaan sanoisin sen, että ota patteri irti ja nollaa jumppereilla, sitten pistät 15-20 minuutin päästä takaisin ja käynnistät koneen. Lämmöt ovat todella korkeat ja tietysti kaatavat koneen.
     
  11. Suensyän

    Suensyän Member

    Liittynyt:
    05.11.2004
    Viestejä:
    97
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Uskomatonta mutta totta - huolimatta siitä etten eilen tälle muuta tehnyt kuin vähän sitä prossutuuletinta heiluttelin, niin nyt mitä olen jopa pelannut(!), niin lämmöt eivät ole nousseet kertaakaan päälle 52 asteen!

    Koputan kyllä puuta... :)
     

Jaa tämä sivu