pikainen apu olisi tarpeen, kiitos

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi unknown7 22.03.2008.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. unknown7

    unknown7 Regular member

    Liittynyt:
    01.04.2006
    Viestejä:
    393
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    elikkä vaihdoin koneeseen uuden prossun amd x2 3800+, windows käynnisty normaalisti ja asensi jotku ajurit jonka jälkeen ehdotti buuttia. buuttasin, jolloin ennen windows logoa kone buuttaa aina ittensä eikä mene pitemmälle, ei etes safe mode tai "viimeisin toimiva kokoonpano" missä voisi olla vika? pikaista apua kaivataan.

    kokeilin jopa edellisellä prossulla mutta silläkään ei windows enää käynnisty, biosiin pääsee normaalisti jonka oon resetoinut eikä auttanut.

    emona msi k9vgm-v, poweri 450w

    edit. emon bios on v1.1 ja emon tiedoissa lukee että v1.6 bios tukee x2 3800+ prossua.. mutta windows käynnistyi silti ekalla kerralla, oisko sillä mitään tekemistä asian kanssa?
     
    Viimeksi muokattu: 22.03.2008
  2.  
  3. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Sinun olisi pitänyt päivittää BIOS ennen tuon uuden prossun asennusta. Ota siinä emolevyn pinnalla oleva patteri irti muutamaksi tunniksi, se resetoi BIOSin. Sen jälkeen vanha prossu kiinni ja päivität BIOS:in.
     
  4. unknown7

    unknown7 Regular member

    Liittynyt:
    01.04.2006
    Viestejä:
    393
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ei auta vaikka resetoi bioksen, edelleen buuttailee.. oisko windows menny sekasin? ainahan voi asentaa uusiks mutta jos olisi helpompi ja nopeampi tapa niin se ensin
     
  5. mika

    mika Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    26.03.2003
    Viestejä:
    5,157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Foorumin Säännöt ja on tainnut unohtua kohta, joka koskee otsikon tekoa? Ei todellakaan tällaisia "pikainen apu olisi tarpeen, kiitos", vaan asiallinen ja ongelmaa kuvaava.
     
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu