Uusi kone pätkii! APUA!

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi zxcvbnmqw 22.03.2008.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. zxcvbnmqw

    zxcvbnmqw Guest

    Ostin uuden koneen noin viikko sitte, ja kasautin sen ammattiliikkeessä. Kone lähes siitä asti pätkinyt ainakun asentaa/pelaa/avaa jotain ohjelmaa. Sen huomaa varsinkin äänissä, ne jurraaa ja meinaavat jumittaaa. Hiiri myös jäätyy hetkeksi, näitä lagi piikkejä tulee vähän väliä.
    Koneen tiedot:
    Intel e6750
    Emolevy p5k
    8600gt..
    800 mhz 2gb kingston ddr2 cl6
    käyttis windows xp professional

    Mistähän tämä ongelma voisi johtua. Kaikki apu huomioidaan ja olisin todellakin kiitollinen jos tämä saataisiin korjatuksi.
    Pelejä olen pystynyt pelaamaan, mutta se on todella rasittavaa kun välillä pätkäisee kone ja äänet jurraa alle sekunnin paikallaan ja musiikit myös. Windowsissa ja idlessäkin tekee välillä sitä.

    Hyvät ja huonommatkin neuvot ovat tervetulleita! :)
    KIITOS!
     
  2.  
  3. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Asus P5K se siellä reistailee. Nuo äänien pätkimiset kuuluu niihin pikkuvikoihin mitä tuossa on ollut. Vie takaisin sinne liikkeeseen korjaukseen. Toki voit kokeilla BIOS päivitystä ja äänipiirin ajureiden uudelleenasennusta.
     
  4. mika

    mika Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    26.03.2003
    Viestejä:
    5,157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Viimeksi muokattu: 22.03.2008
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu